Parlamentní volby v Palestině budou odloženy

Palestinské parlamentní volby, původně plánované na 17. července, budou odloženy. Oznámil to palestinský vůdce Mahmúd Abbás. Ke slovu se okamžitě přihlásily radikální skupiny. Ty v tomto kroku spatřují jasnou snahu zmenšit šance na jejich politický úspěch, respektive legalizaci jejich požadavku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás | Zdroj: ČTK

Jsou to právě členové radikálního hnutí Hamas, kteří protestují proti rozhodnutí palestinského premiéra Abbáse. Přistoupili totiž na jeho požadavek, částečně zaměnit ozbrojený boj za politickou diskusi.

Prvně se také v tomto roce zapojili do komunálních voleb a dosáhli nemalých úspěchů. To je však kritizováno izraelskou vládou a Ariel Sharon požaduje úplné odzbrojení těchto skupin. Je to i podmínka pro vzájemné rozhovory.

Mahmúd Abbás je tak přinucen hledat kompromis. Ve své podstatě ale jen oddaluje nevyhnutelný konflikt s radikálními muslimy. Je si totiž vědom toho, že celkově pozitivní vývoj ve vztazích k izraelskému státu je v podstatě poslední šancí pro částečně uspokojivé řešení ve vzájemném konfliktu.

Michal Kotyk, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme