Parlamentní volby v Palestině budou odloženy

Palestinské parlamentní volby, původně plánované na 17. července, budou odloženy. Oznámil to palestinský vůdce Mahmúd Abbás. Ke slovu se okamžitě přihlásily radikální skupiny. Ty v tomto kroku spatřují jasnou snahu zmenšit šance na jejich politický úspěch, respektive legalizaci jejich požadavku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás | Foto: ČTK/AP

Jsou to právě členové radikálního hnutí Hamas, kteří protestují proti rozhodnutí palestinského premiéra Abbáse. Přistoupili totiž na jeho požadavek, částečně zaměnit ozbrojený boj za politickou diskusi.

Prvně se také v tomto roce zapojili do komunálních voleb a dosáhli nemalých úspěchů. To je však kritizováno izraelskou vládou a Ariel Sharon požaduje úplné odzbrojení těchto skupin. Je to i podmínka pro vzájemné rozhovory.

Mahmúd Abbás je tak přinucen hledat kompromis. Ve své podstatě ale jen oddaluje nevyhnutelný konflikt s radikálními muslimy. Je si totiž vědom toho, že celkově pozitivní vývoj ve vztazích k izraelskému státu je v podstatě poslední šancí pro částečně uspokojivé řešení ve vzájemném konfliktu.

Michal Kotyk, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme