Parlamentní volby v Sýrii jsou minulostí, opozice je bojkotovala

V Sýrii se dnes konaly parlamentní volby. Opoziční skupiny je ale kvůli pokračujícím násilnostem bojkotovaly. Vládní jednotky dnes podle opozičních aktivistů zabily nejméně tři osoby. Podle pozorovatelů dochází k neustálému porušování příměří vyhlášeného 12. dubna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volička, která právě hlasovala v syrských parlamentních volbách, vychází zpoza plenty ve volební místnosti v Damašku | Zdroj: Reuters

Podle analytičky Yvony Šabacké z Vysoké školy ekonomické ale syrské volby měly svůj význam, protože se jich zúčastnilo přes sedm tisíc politických kandidátů, což prý značí jistou otevřenost.

„Dříve totiž stávající syrský politický systém fungoval tak, že existovala takzvaná Národní progresivní fronta, která sdružovala 11 politických stran v čele se stranou Baas, která měla nadřazenost," vysvětlila ve Stalo se dnes a dodala:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byla analytička VŠE Yvona Šabacká

„Ovšem ta nadřazenost strany Baas byla zrušena po únorovém referendu o ústavních reformách, kdy bylo povoleno více syrských politických stran. Podle těchto reforem by více než polovinu křesel měli zastávat dělníci a rolníci a lidé věří, že Sýrie bude mít nové poslance, politické strany, které tuto zemi posílí.“

Opoziční skupiny prý volby bojkotují proto, že vědí, že by neměly dostatečnou podporu. „Je velice pravděpodobné, že mohou tyto volby následně prohlásit za legitimní, a pokud je nerespektují a neúčastní se, tak tím naznačují, že chtějí spíše vojenský převrat,“ myslí si Šabacká.

Počet pozorovatelů OSN by se měl koncem května zvýšit ze současných 40 na 300. Podle analytičky to ale na situaci v Sýrii nic nezmění. Současní pozorovatelé prý totiž tvrdí, že na jejich počtu nezáleží, pokud jsou neozbrojení, protože nemohou zabránit násilí.

Jan Richter, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme