Parlamentní výbor žádá šetření údajné britské účasti na mučení

Údajný podíl britských tajných služeb na mučení osob podezřelých z terorismu by měla vyšetřit nezávislá komise. Podle BBC to doporučuje společný výbor Horní a Dolní sněmovny pro lidská práva. Zároveň kritizuje ministry a šéfa zpravodajské služby MI5 za to, že se nedostavili k slyšením.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

britský Parlament

britský Parlament | Foto: Vlastimil Hankus

Informace o údajném podílu Británie na mučení pocházejí nejčastěji přímo od vězněných a v některých případech také už i odsouzených osob.

Patrně vůbec nejznámější kauza v Británii i v Evropě je případ Etiopana Binyama Mohameda, který byl zadržován na Guantánamu. Po jeho propuštění letos na jaře vyšlo najevo, že byl nejdříve v Pákistánu a později v Maroku s vědomím britské zpravodajské služby MI5 mučen.

Případem se v těchto dnech zabývá Nejvyšší civilní soud pro Anglii a Wales, který zjistil, že jak v Pákistánu, tak v Maroku navštívil Binyama Mohameda stejný příslušník MI5. Mohamed tvrdí, že i když se tento agent sám nemusel fyzicky účastnit mučení, velice dobře věděl o tom, jakým ústrkům je podrobován.

Další dva případy se týkají Salahudina Amída, jenž byl zatčen v Pákistánu a obviněn z účasti přípravě teroristického činu v Británii, a Rangzieba Ahmeda, který měl odjet původně s tichým souhlasem britské policie do Pákistánu, kde byl patrně na upozornění britských úřadů hned po příletu zatčen. Při výsleších mu údajně byly strženy nehty na rukou a vše se opět mělo podle zjištění parlamentního výboru dít s vědomím britských zpravodajských služeb.

Když poslanci a také lordi z Horní sněmovny, kteří jsou zastoupeni ve výboru pro lidská práva, chtěli předvolat ke slyšení příslušné ministry, ať už z resortů vnitra, zahraničí nebo obrany, tak vyšli ve všech případech naprázdno a na slyšení ve výboru se žádný z předvolaných politiků nedostavil. Předseda společného výboru obou sněmoven Andrew Dismore si pak stěžoval, že ministři i šéf MI5 častěji odpovídají na otázky tisku, ale nejsou ochotni skládat účty ze svých rozhodnutí přímo před parlamentem.

Pro premiéra Gorgona Browna a jeho ministry jde o nepříjemné informace, které postupně unikají z různých zdrojů a někdy se objevují i přímo na jednáních parlamentu. Oficiální linie vlády je taková, že Británie odsuzuje jakékoliv projevy mučení. Náměstek ministra zahraničí Ivan Lewis k tomu ovšem dnes v rozhovoru pro BBC realisticky dodal, že jedna věc je neschvalovat mučení a druhá být závislý v boji proti terorismu na spolupráci s jinými zeměmi, kde standardy dodržování lidských práv, pokud jde o chování k vězňům, nejsou zdaleka tak vysoké úrovni jako v Británii.

Přečtěte si také:
CIA lhala o mučení, tvrdí šéfka demokratů v americkém Kongresu
Riceová schválila waterboarding už v roce 2002
Americký prezident Obama podpořil CIA
CIA podle médií měla v Polsku vězení pro teroristy
Bývalý vězeň z Guantánama viní Američany z mučení
Nový ministr spravedlnosti USA nechce mučení
Bush vetoval zákon zakazující kruté způsoby výslechu
Bývalý šéf CIA vyhrotil debatu o mučení vězňů
Pentagon zakázal mučení vězňů
Bush vetoval zákon zakazující kruté způsoby výslechu

Martin Hromádka, Ivan Kytka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme