Paroubek v rakouském tisku o sudetských Němcích

Premiér Paroubek o sudetských Němcích a terorismu. Amerika může být na odložený start raketoplánu hrdá. Východní a západní Německo rozděluje chudoba. Francouzské noviny varují prezidenta Chiraca.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Rakouský deník Die Presse zveřejnil rozhovor s českým premiérem Jiřím Paroubkem. Paroubek uvedl, že se chystá učinit jisté gesto vůči sudetským Němcům, kteří pomáhali v boji proti fašismu. Přesný obsah takového gesta ale neprozradil.

Nejprve chce věc prodiskutovat se Slovenskem, Polskem a Slovinskem. Diskuze bude pokračovat i v České republice. ČSSD prý už má jasno. Proti je například ODS. Podle Paroubka celou věc strana zkrátka vůbec nepochopila.

Otázkám ohledně Temelína a otevření rakouského pracovního trhu se premiér diplomaticky vyhýbá. K aktuálním teroristickým útokům uvádí, že Česká republika se zásadně postaví proti jakémukoli nátlaku ze strany teroristů. Premiér by ani v krajním případě nepodpořil stažení českých vojsk z Iráku. Útoky se ale staly realitou, se kterou se musíme naučit žít, uzavírá Paroubek v rozhovoru pro Die Presse.

Bosenský tisk se už několik dní intenzivně věnuje desátému výročí připomínající genocidu na muslimech v Sreberenici. Ze Sarajeva se přihlásil zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Martin Ježek, který cituje z deníku Osvododženie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martik Ježek cituje z bosenského tisku

Americkým tiskem hýbe včerejší odložení startu raketoplánu Discovery. Deník Boston Globe nad událostí ale téměř plesá radostí. NASA oznamovala údajně nejbezpečnější let v historii lidstva. Po celé řadě technických změn učinila včera to nejzásadnější bezpečnostní opatření. Použila zdravý rozum a let odložila.

Diváci i vědci se na včerejší start sice těšily jako malé děti, havárie raketoplánu Columbie ale před dvěma a půl lety připomněla, jak riskantní a stále pionýrskou záležitostí dobývání vesmíru je. Start s sebou tentokrát přináší i smutnou vzpomínku na oběti havárie posledního raketoplánu Columbia v roce 2003. Ani tak ale veřejnost ani vědci netruchlí. Naopak, píše Boston Globe, jsou hrdí na to, že NASA dokázala přiznat nedostatky.

Německé Berliner Zeitung jsou znepokojeny nad zprávou Berlínského institutu. Z té jasně vyplývá, že bývalé východní Německo trápí chudoba. Už se nejedná jen o jednotlivé případy, ale o celkový stav regionu. Ekonomická situace se tady vrátila na úroveň první poloviny devadesátých let.

Alarmující je především to, že se rozdíl mezi úrovní východu a západu stále zvětšuje. Vnitropolitický cíl jednoty obou částí země se tedy pořádně vzdaluje. A co je podle Berliner Zeitung ještě horší, v nedohlednu zůstává i jasný politický program, který by se tomu snažil zabránit.

Francouzské noviny se obávají o prezidenta Chiraca. Ten chystá u příležitosti dobytí Bastily jen obyčejný televizní rozhovor. Le Monde připomíná, že si prezident musí dávat pozor. Značně mu uškodily neúspěchy Evropské unie a prohra Paříže mezi kandidáty na letní olympijské hry. Prezident teď má nejnižší podporu veřejnosti. Musí se snažit zabránit katastrofálnímu závěru svého funkčního období, varuje Le Monde.

Martin Hromádka, Zuzana Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme