Parvíz Mušaraf končí v úřadu prezidenta Pákistánu

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf oznámil rezignaci. Funkci vykonával téměř devět let a čelil stále většímu tlaku, aby odešel. Opozice v posledních dnech chystala jeho sesazení a obvinění ze zločinů, kterých se měl v minulosti dopouštět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mušaraf své odstoupení oznámil v živě vysílaném televizním projevu. V něm také zároveň řekl, že žádná obvinění proti němu neobstojí. V britském tisku se minulý týden objevily články o tom, že Mušaraf dobrovolně odstoupí výměnou za záruku beztrestnosti. Prezidentův úřad ale takový obchod opakovaně popřel.

Mušaraf až do loňska odolával výtkám opozice, že podle ústavy nemůže vést armádu a zároveň být prezidentem. Po letošních únorových volbách vystřídal vojenskou vládu opoziční tábor.

"Prezident Mušaraf je přítelem Spojených států a jedním z nejspolehlivějších partnerů na světě ve válce proti terorismu a náboženskému extremismu," uvádí v prohlášení americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová. Parvíz Mušaraf podle jejích slov učinil klíčové rozhodnutí a přidal se ke Spojeným státům.

Za to si zaslouží hluboký vděk Ameriky. Washington nicméně bude spolupracovat s jeho nástupcem a už teď Pákistán vyzývá, aby zdvojnásobil své úsilí při potlačování hrozeb pramenících z náboženského extremismu.

Milan Kopp, Vít Pohanka, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme