Parvíz Mušaraf neoficiálním vítězem prezidentských voleb v Pákistánu

Současný pákistánský prezident a velitel armády Parvíz Mušaraf vyhrál prezidentské volby. Jeho vítězství je ale zatím neoficiální. Nejvyšší soud musí rozhodnout, jestli jeho kandidatura byla v souladu s ústavou. Podle ní totiž nesmí velitel armády kandidovat na úřad prezidenta. Mušaraf je připraven z čela armády odejít. Nejvyšší soud se celou věcí bude zabývat až 17. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parvíz Mušaraf | Zdroj: ČTK

Parvíz Mušaraf získal 386 hlasů, což představuje pohodlnou většinu. Hlasovali senátoři a také poslanci, jak federální, tak ve čtyřech provinčních parlamentech. Členové části opozice vedené stranou expremiéra Naváze Šarífa, který žije nuceně v exilu, rezignovali na své funkce.

Poslanci opoziční Pákistánské lidové strany expremiérky Bénazír Bhuttové se ale zaregistrovali k volbě a poté odešli ze sálu a nehlasovali. Umožnili tak Mušarafovo zvolení v souladu s dohodu mezi oběma politiky.

Přes napjatou atmosféru v zemi proběhly jen dvě větší demonstrace - v Kvétě a Péšávaru. Několik menších jich bylo v jihopákistánském Karáčí.

Očekává se, že Nejvyšší soud legitimitu prezidentovy kandidatury, a tím i jeho vítězství potvrdí. Parvíz Mušaraf, pokud odejde z čela armády, může být spolu s Bénazír Bhuttovou zárukou demokracie v zemi, spolu se svobodou slova a tisku a s nezávislou justicí. Stoupenci proprezidentské strany Pákistánská muslimská liga už začali znovuzvolení Mušarafa oslavovat.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme