Boj proti zlatým vízům. Evropská komise chce zpřísnit podmínky pro nakupování občanství

Evropská komise chce zakročit proti státům, které prodávají takzvaná zlatá víza. Některé unijní země totiž nabízejí cizincům občanství výměnou za závazek investice v zemi. To podle Evropské komise představuje bezpečnostní riziko, proto se chystá vyzvat unijní země, aby podmínky udělování víz zpřísnily.

Brusel (Aktualizováno: 18:15 23. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pas (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: jackmac34 | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Například maltské občanství vyjde v přepočtu asi na 20 milionů korun. Jedním z těch, kteří si zde zlaté vízum zakoupili, je zakladatel vyhledávače Yandex.ru Arkadij Volož. Podobně občanství nabízí také Bulharsko a Kypr.

Do Česka má přijít dvojnásobek pracovníků z Ukrajiny. Vláda kvůli tomu chce přijmout nové úředníky

Číst článek

Další unijní země za investice vyměňují povolení k pobytu. O tyto možnosti mají podle listu Financial Times zájem zejména bohatí Rusové, ale i lidé, kteří si na podobné částky nemohli nikdy vydělat.

V dalších zemích včetně České republiky se sice občanství pořídit nedá, je ale možné „zakoupit“ povolení k pobytu, které k budoucímu možnému občanství otevírá cestu. Podmínky se v různých státech liší. Někde se cizinec musí zavázat k investici určité částky například do nemovitostí, veřejného blaha, do státních dluhopisů nebo přímo k platbě do státního rozpočtu.

Praní špinavých peněz

„Myslíme si, že to v dnešní situaci může znamenat bezpečnostní ohrožení, uvědomíme-li, že státy prodávají něco, co patří celé Evropě,“ uvedla eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová z ANO. S občanstvím totiž cizinec získá právo po Evropské unii volně cestovat nebo podnikat. Ostatní země ho nemohou nijak ovlivnit, což by se podle Evropské komise mělo změnit. Kromě bezpečnostních rizik komise vidí možnosti zneužití i v oblasti praní špinavých peněz a daňových úniků. 

Evropská komise proto chce podmínky zpřísnit. Po státech chce, aby sami zvýšili transparentnost. Unie nemá pravomoc zakročit sama. Velký problém je podle ní v tom, že vůbec není známé, kolik takových zlatých pasů a víz už státy udělily.

Ekologické organizace budou mít větší práva, schválili poslanci kvůli Evropské komisi

Číst článek

Podle komise je třeba také důsledněji posuzovat, zda zájemce o občanství má skutečně nějaké přirozené spojení se státem, kde o něj žádá. Malta, Kypr a Bulharsko například vůbec nevyžadují, aby žadatel v těchto zemích kdy žil. V neposlední řadě chce Komise přísněji kontrolovat, zda státy před udělením pasu nebo víza prověřují žadatele v Schengenském informačním systému.

Financial Times upozorňují, že obchod se zlatými vízy v Evropě rozkvetl zejména po finanční krizi v roce 2008. Pro státy představuje jednoduchý způsob, jak motivovat státy když ne přímo k platbě do státního rozpočtu, tak alespoň k investicím v zemi. Podle odhadu deníku si za poslední dekádu v Evropě státní občanství koupilo kolem šesti tisíc lidí. Z toho v Maltě od roku 2014 700 investorů, země si tak přišla na v přepočtu 15 miliard korun.

vid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme