Pas svědka v kauze vraždy Harírího byl ukraden v Lovosicích

Vražda Rafíka Harírího je v Libanonu i po letech výbušné téma. Libanonští čtenáři si v úterý v deníku Asafír mohli přečíst, že důležitý svědek ve vyšetřování Harírího vraždy se prokazoval českým pasem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotky pasu z libanonského deníku as-Safír

Fotky pasu z libanonského deníku as-Safír | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Ve skutečnosti byl ale Syřan. Pas měl vydat městský úřad v Lovosicích. Tam však Sámího as-Saída, tedy údajného vlastníka pasu, nikdy neviděli.

„Mohu potvrdit, že městský úřad skutečně vydal cestovní pas evidenčního čísla, který je uveden, nicméně na jiné jméno, než je skutečnost,“ sdělila vedoucí správního odboru městského úřadu v Lovosicích Jana Hejdová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojtěch Berger hovořil o české stopě v kauze vraždy bývalého libanonského premiéra

Cestovní pas je tedy falešný a Syřanovi se skutečným jménem Muhammad Siddik posloužil jako krycí identita.

Siddik tvrdí, že mu pas dalo francouzské ministerstvo vnitra. Francie zase říká, že o ničem neví.

„To, že je pas prokazatelně falešný ukazuje na to, že to byla nejspíš akce s kriminálním podtextem,“ uvedl bezpečnostní poradce Andor Šándor, podle něhož v případu nemá prsty ani česká rozvědka.

Českému rozhlasu se podařilo zjistit, že někdo původní pas vydaný pod stejným evidenčním číslem v Lovosicích před třemi lety skutečně ukradl. Okradený byl český občan, kterému z auta ukradli všechny doklady.

Ministerstvo nic podnikat nechce

Tím se otevírá cesta k vytvoření falešného pasu, neví se, kdo to udělal a co tím sledoval. Pokud by ve hře byly cizí tajné služby, českou diplomacii by nejspíš mělo zajímat, že si dokáží obstarat falešné české doklady.

Ministerstvo zahraničí ale proti tomu žádné kroky oficiálně podnikat nechce.

„Můžeme vyjádřit nad tím politování a doufat, že policie uvede vše na správnou míru a učiní kroky k dosažení spravedlnosti,“ vzkázal mluvčí úřadu Filip Kanda.

Česko přitom v podobné situaci není poprvé. Už v dubnu arabský tisk informoval o tom, že česká ambasáda v Bejrútu vydávala víza libanonským agentům, kteří pracovali pro Izrael. Špatných zpráv o Česku je v novinách na Blízkém východě víc, než by se při pohledu z Prahy mohlo zdát.

Vojtěch Berger, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme