Izraelské údery v Pásmu Gazy si od rána vyžádaly 178 životů, informují palestinské úřady

Izraelské bombardování si od ranního konce týdenního příměří vyžádalo životy 178 Palestinců, uvedlo v pátek ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy. Informaci vzhledem k bojové situaci nelze bezprostředně ověřit.

Sledovali jsme online Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gaza

Gaza | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Mluvčí ministerstva zdravotnictví v Gaze také uvedl, že při obnovených úderech bylo zraněno 589 lidí. Podle novinářů agentury AFP mnoho zraněných zamířilo do přeplněných nemocnic a řada lidí tam také chodí darovat krev.

Izraelská armáda uvedla, že od 7.00 místního času (6.00 SEČ) provedla v Pásmu Gazy zhruba 200 vzdušných úderů, z toho několik z nich na jihu v Rafáhu a Chán Júnisu.

Pozemní jednotky mezitím podle prohlášení zničily několik objektů, kde byly nastraženy nálože, a také vchodů do tunelů, odpaliště raket a další vojenskou infrastrukturu Hamásu. Do pátečních operací bylo zapojeno také izraelské námořnictvo.

Směrem na jihoizraelská města z Pásma Gazy palestinští ozbrojenci za stejnou dobu podle izraelské armády odpálili asi padesát raket.

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi nyní jedná s armádními špičkami „před startem druhé fáze války“, uvedla armáda. Podle serveru The Times of Israel se očekává, že armáda pozemní operaci rozšíří i na jih Pásma Gazy.

Další příměří je vyloučené. Izraelská vláda potřebuje ukázat, že proti Hamásu stále bojuje, míní politolog

Číst článek

Izraelská armáda ráno obnovila své bojové operace v Pásmu Gazy jen krátce poté, co bez prodloužení vypršelo sedmidenní příměří mezi Izraelem a islamistickým hnutím Hamás, které bylo spojeno s výměnami rukojmích za palestinské vězně.

Také Hamás a další ozbrojené palestinské skupiny z Pásma Gazy opět začaly odpalovat salvy raket směrem na izraelské území a v oblasti zřejmě bojují s izraelskými pozemními silami.

Konflikt vypukl po útoku Hamásu na jižní Izrael ze 7. října, při kterém palestinští ozbrojenci podle izraelských úřadů zabili 1200 lidí a více než 200 lidí unesli. Podle agentury AP v Pásmu Gazy zůstává asi 140 lidí unesených palestinskými ozbrojenci.

Více než 100 rukojmích bylo dosud propuštěno. Podle palestinských úřadů při izraelském bombardování a pozemní operaci od začátku války přišlo v Pásmu Gazy o život nejméně 15 000 lidí.

ava, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme