V Gaze vypršelo příměří mezi Izraelem a Hamásem. Jeruzalém obnovil bojové operace

Izraelská armáda v pátek ráno oznámila, že obnovila své bojové operace v Pásmu Gazy. Teroristické hnutí Hamás podle ní porušilo příměří raketovým útokem z Pásma Gazy, uvedly agentury. Izraelské oznámení přišlo krátce poté, co v 6.00 středoevropského času minul termín konce klidu zbraní bez toho, že by některá ze stran zapojených do vyjednávání potvrdila jeho prodloužení. Zastavení bojů trvalo od minulého pátku.

Tel Aviv (Aktualizováno: 7:00 1. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silueta tanku izraelské armády u Gazy

Silueta tanku izraelské armády u Gazy | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Po 6.00 středoevropského času izraelská armáda oznámila, že obnovuje údery na hnutí Hamás v Pásmu Gazy. „Hamás porušil přestávku v (bojových) operacích a navíc střílel na izraelské území,“ uvedla armáda. O něco později podle izraelských médií izraelské obranné síly uvedly, že letectvo zaútočilo na cíle spojené s Hamásem.

Šestá výměna. Izrael dostal seznam rukojmích, kteří mají být během dne propuštěni

Číst článek

Krátce před koncem příměří izraelská média informovala o dvou případech protiraketových poplachů v oblastech u hranic s Pásmem Gazy. Izraelská armáda potvrdila, že zachytila jednu raketu z Pásma Gazy.

Reportér agentury AFP krátce po konci příměří informoval o leteckých a dělostřeleckých úderech na město Gaza. O úderech mluví i palestinská média. Ta referovala o střelbě a explozích na severu Pásma Gazy již před 6.00 středoevropského času. Deník Haarec o něco později citoval palestinské zdroje, podle nich jsou cíle útoků také na jihu Pásma Gazy.

Příměří, které zastavilo boje mezi Izraelem a hnutím Hamás, platilo od minulého pátku. Původně bylo dojednané na čtyři dny, a pak ho strany za zprostředkování Kataru, USA a Egypta několikrát prodloužily.

V rámci dohody bylo podle agentury AP osvobozeno přes sto rukojmích držených hnutím Hamás. Dalších 125 lidí palestinské hnutí podle izraelských úřadů stále vězní. Izrael propustil ze svých věznic několik stovek Palestinců. Příměří umožnilo také navýšit přepravu potřebné humanitární pomoci do Pásma Gazy.

fos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme