V Gaze zemřel za den nejvyšší počet izraelských vojáků. Většinu z 21 obětí zabily exploze v budovách

V Pásmu Gazy zemřelo v pondělí 21 izraelských vojáků, informoval v úterý mluvčí armády. Většinu z nich zabily exploze ve dvou budovách, záchranné práce trvaly několik hodin, napsal server The Times of Israel (ToI). Podle agentur AFP a DPA jde o nejvyšší počet padlých izraelských vojáků od začátku operace v Pásmu Gazy koncem října, celkem jich tam zemřelo 219.

Tel Aviv/Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci v Pásmu Gazy

Celkem od začátku operace v Pásmu Gazy zemřelo 219 izraelských vojáků (ilustrační foto) | Foto: Israel Defense Forces | Zdroj: Reuters

„Kolem 16. hodiny vypálili teroristé protitankovou střelu na (izraelský) tank a zároveň došlo k explozím ve dvou budovách. Ty se zřítily v okamžiku, kdy byla většina vojáků uvnitř či poblíž,“ řekl v úterý mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Přesná příčina těchto výbuchů však podle něj zatím není jasná.

Incident se stal poblíž tábora Muazzí ve střední části Pásma Gazy nedaleko hranic s Izraelem. Podle Hagariho vojáci zajišťovali místa, která využíval Hamás, aby se tam mohli do svých domovů vrátit palestinští civilisté, a oblast také čistili od min.

Szántó: Netanjahu se prezentuje jako Mr. Security. Ukázalo se ale, že bezpečnost není schopný zajistit

Číst článek

Deník The Jerusalem Post napsal, že není jasné, zda vojáci neporušili nějaké předpisy tím, že měli při vstupu do domů u sebe také miny. Budovy ale podle listu zřejmě zasáhla protitanková střela vypálená bojovníky Hamásu.

Rodinám padlých vojáků už kondolovali izraelský ministr obrany Joav Galant či prezident Jicchak Herzog. „Je to bolestivé ráno, naše srdce jsou s drahými rodinami v jejich nejtěžší hodině,“ napsal na síti X Galant. „Tato válka určí osud Izraele na několik desetiletí, kvůli našim padlým vojákům musíme dosáhnout válečných cílů,“ dodal Galant.

„Nesnesitelně těžké ráno, kdy se na náhrobky hrdinů přidávají další a další jména nejlepších z našich synů,“ napsal na síti X Herzog. „Intenzivní boje se odehrávají v extrémně náročných podmínkách, posíláme sílu našim vojákům, kteří s nekonečným odhodláním realizují cíle této války,“ dodal.

„Jménem celého národa upřímnou soustrast rodinám a modlím se za uzdravení zraněných. I v toto smutné ráno zůstáváme silní a máme na paměti, že společně vyhrajeme,“ uvedl také Herzog.

V Damašku byla zcela srovnána se zemí několikapatrová budova. Sýrie z útoku podezírá Izrael

Číst článek

Izraelská armáda zahájila pozemní operaci v Pásmu Gazy loni 27. října v reakci na teroristický útok tamního hnutí Hamás, při němž 7. října palestinští ozbrojenci zabili v izraelském pohraničí na 1200 lidí, z toho asi tisíc civilistů, a na 250 osob unesli do Gazy.

Už 7. října začal Izrael masivně bombardovat Pásmo Gazy, což si spolu s pozemní operací dosud vyžádalo i životy více než 25 000 Palestinců. Tento počet uvádí úřady spravované Hamásem a zahrnuje i přes 9000 zabitých členů militantních skupin, zejména Hamásu, který Izrael, EU a USA označují za teroristickou organizaci.

Počet mrtvých Palestinců, z nichž většinu tvoří ženy, děti a nezletilí, nelze nezávisle ověřit, mnozí experti ale tvrdí, že více méně odpovídá skutečnosti.

Kvůli bojům v Pásmu Gazy musela opustit své domovy většina z jeho 2,3 milionu obyvatel, asi milion jich nyní přebývá kolem města Rafáh na jihu u egyptských hranic. Podle OSN ale není nikde v Pásmu Gazy bezpečno a humanitární krize se tam den ode dne zhoršuje a hrozí přerůst v hladomor.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme