Izrael zareagoval na vypálení 200 raket z Pásma Gazy útokem na pozice Hamásu. Také zavřel přechody

Nejnovější eskalace násilí u hranic s palestinským Pásmem Gazy přiměla Izrael kromě vojenské odpovědi i k dalšímu odvetnému kroku. Ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že Izrael na časově neupřesněnou dobu uzavřel hraniční přechody s Pásmem Gazy a oblasti rybolovu podél břehů této palestinské enklávy.

Gaza/Jeruzalém/Brusel/Ankara (Aktualizováno: 6:12 5. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze přišli při protiútoku o život dva Palestinci ve věku 22 a 25 let a čtrnáctiměsíční dítě, jehož matka později také podlehla utrpěným zraněním. | Foto: Suhaib Salem | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí padlo poté, co z Pásma Gazy v sobotu bylo vypáleno na Izrael na 200 raket, na což izraelská armáda reagovala protiútokem na pozice radikálních organizací Hamás a Islámský džihád. Při něm přišli o život čtyři Palestinci.

Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze přišli při protiútoku o život dva Palestinci ve věku 22 a 25 let a čtrnáctiměsíční dítě, jehož matka později také podlehla utrpěným zraněním. Dalších 13 lidí bylo zraněno.

Na izraelském území zranily palestinské rakety tři Izraelce. 

Část raket odpálených na Izrael zneškodnila protiraketová obrana. V izraelských městech a vesnicích v blízkosti Pásma Gazy se rozezněly poplašné sirény. Palba z palestinského území podle upřesněných informací zdravotníků těžce zranila jednu izraelskou ženu a lehce dva muže.

V neděli pak raketa vypálená z Gazy zabila izraelského civilistu, zatímco při izraelském útoku byli zabiti dva palestinští ozbrojenci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na izraelskou policii a palestinskou organizaci Islámský džihád.

Při sobotním izraelském náletu byla v Gaze zasažena šestipatrová budova, v níž měla sídlo i odbočka turecké tiskové agentury Anadolu. Ankara zničení kanceláří agentury odsoudila.

Na Izrael dopadly dvě rakety vystřelené z Pásma Gazy. Útoku předcházely nálety na Hamás

Číst článek

Eskalace násilí přichází pro Izrael ve zvláště citlivém období před nadcházejícím Dnem vyhlášení nezávislosti a blížícím se finále mezinárodní písňové soutěže Eurovize, které bude Izrael hostit v polovině května, připomněla agentura AP. Tvrdé boje by podle ní mohly zastínit tuto událost a případně odradit i zahraniční návštěvníky.

Na vyhrocenou situaci v dané oblasti zareagovala i Evropská unie, která vyzvala k „okamžitému zastavení“ ostřelování Izraele z palestinského Pásma Gazy. Zesílené snahy o uklidnění situace oznámil Egypt, který už při minulých vzplanutích násilností zprostředkovával příměří mezi oběma stranami.

„Je naléhavě nutné napravit tuto nebezpečnou situaci v zájmu ochrany životů civilistů,“ citovala agentura AFP z prohlášení mluvčí unijní diplomacie Maji Kocijančičové. „Izraelci a Palestinci mají právo žít v míru, bezpečí a důstojnosti,“ napsala mluvčí a zdůraznila, že „jen politické řešení může ukončit násilí. Snahy vyvíjené Egyptem k uklidnění situace zasluhují plnou podporu Evropské unie“.

Páteční demonstrace

Sobotní konfrontace následuje po pátečních bouřlivých demonstracích na hranici mezi Izraelem a Pásmem Gazy. Při izraelském náletu přišli v pátek o život čtyři Palestinci, z nichž dva náleželi k ozbrojenému křídlu Hamásu. Izrael náletem reagoval na palestinskou palbu, která zranila dva izraelské vojáky. Hamás hned v pátek pohrozil Izraeli odvetou.

Premiér Benjamin Netanjahu svolal ke konzultaci náčelníka generálního štábu armády a šéfa národní bezpečnostní rady.

U hranice Pásma Gazy se již od loňského března konají protesty, nejsilnější jsou vždy v pátek. Palestinci se jimi snaží vymoci ukončení blokády palestinského Pásma Gazy, kterou Izrael zavedl v roce 2007, když se vlády nad tímto územím ujalo radikální hnutí Hamás.

Rovněž chtějí upozornit na právo návratu Palestinců do původních domovů v dnešním Izraeli. Od začátku demonstrací Izraelci podle agentury AFP zabili téměř 270 Palestinců, o život přišli rovněž dva izraelští vojáci.

Reakce z USA

Spojené státy se postavily za Izrael a odsoudili útoky z palestinského Pásma Gazy. Zároveň podporují právo Izraele na sebeobranu.

„Vyzýváme ty, kteří jsou za toto násilí zodpovědní, k okamžitému ukončení této agrese,“ uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová. „Stojíme za Izraelem a plně podporujeme jeho právo na sebeobranu proti těmto odporným útokům,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme