BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Izraelci zastřelili u Pásma Gazy čtyři ozbrojené palestinské radikály

Izraelští vojáci v sobotu brzy ráno zmařili pokus skupiny Palestinců proniknout z Pásma Gazy na území židovského státu. Když se jeden z Palestinců dostal přes bezpečnostní plot, izraelští vojáci po skupině začali střílet a muže zabili, uvedla armáda ve svém prohlášení. Podle agentury Reuters vojáci zabili čtyři palestinské radikály. Palestinci byli ozbrojeni útočnými puškami, odpalovačem protitankových střel a ručními granáty.

Tel Aviv (Aktualizováno: 13:20 10. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci (ilustrační foto) | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

Izraelská hlídka brzy ráno spatřila, jak se skupina Palestinců blíží k plotu z oblasti města Chán Júnis na jihu pásma. Armáda oznámila, že vojáci zahájili palbu, jakmile se jeden z teroristů dostal přes plot. Členy skupiny pak vojáci zabili. Palestinci během přestřelky odpálili ruční granát, nikdo z Izraelců ale nebyl zraněn.

Jaký byl cíl palestinské mise, není jasné, řekl novinářům mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Izraelci ale podle něj zabránili rozsáhlému útoku na vojáky či civilisty.

Nedaleko židovské osady na Západním břehu Jordánu našli mrtvého izraelského vojáka. Zřejmě byl ubodán

Číst článek

Žádná z palestinských radikálních skupin se zatím k incidentu nepřihlásila. Armáda se nyní podle Konrikuse snaží zjistit, k jakému hnutí muži patřili. Oblečeni byli v různých uniformách.

Mluvčí palestinského radikálního hnutí Hamás Fauzí Barhúm detaily incidentu odmítl komentovat, za viníka násilností ale označil Izrael. „To, co se stalo, odráží hněv související s okupačními zločiny v Jeruzalémě a s pokračující nespravedlivou blokádou Gazy,“ uvedl Barhúm.

Napětí v Pásmu Gazy

Napětí na hranici mezi palestinským Pásmem Gazy a Izraelem se zvýšilo, když americký prezident Donald Trump v prosinci 2017 oznámil, že uzná Jeruzalém za hlavní město Izraele. Loni v květnu tam Spojené státy přestěhovaly z Tel Avivu svou ambasádu.

Na jaře 2018 propukly v Gaze u hranice s Izraelem protesty, které trvají dodnes a při nichž podle serveru Al-Džazíra zemřelo skoro 300 Palestinců. Většinu z nich zastřelili izraelští vojáci. Zabito bylo i sedm Izraelců.

Jak napsal list The Times of Israel, napětí v oblasti se ještě zvýšilo tento týden, když bylo blízkosti židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu nalezeno tělo 19letého izraelského vojáka, který byl ubodán. Vrahem je podle izraelské armády Palestinec. V pátek bezpečnostní složky zadržely jednoho podezřelého, jehož auto bylo údajně při činu použito.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme