Boje v Gaze si vyžádaly životy izraelského vojáka a čtyř Palestinců. Přes 120 lidí bylo zraněno

Násilí na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem si v pátek vyžádalo životy čtyř Palestinců a jednoho Izraelce. Izraelské letecké a pozemní síly usmrtily čtyři Palestince, z toho tři členy hnutí Hamás, které v Gaze vládne, a jednoho civilistu. Podle izraelské armády šlo o reakci na palbu odstřelovačů z Gazy. O život přišel také první Izraelec od začátku palestinských protestů u hraničního plotu mezi Gazou a Izraelem před několika měsíci.

Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský voják byl postřelen palestinskými ozbrojenci a později zranění podlehl, uvedla izraelská armáda.

V reakci na nejnovější události blízkovýchodní zmocněnec OSN Nikolaj Mladenov vyzval k okamžitému ukončení násilností.

Izraelská armáda uvedla, že její nálety a palba z tanků zasáhla osm stanovišť Hamásu v Gaze. Předtím podle armády na izraelské vojáky u hranice odstřelovači z Gazy stříleli a další házeli výbušná zařízení. Později izraelská armáda svou operaci označila za „rozsáhlý útok na Hamás“ a v náletech pokračovala. Podle izraelského tisku premiér Benjamin Netanjahu svolal schůzi kabinetu a velení armády.

Valné shromáždění OSN odsoudilo Izrael za zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy

Číst článek

Tři mrtví Palestinci patřili k Hamásu, oznámilo ozbrojené křídlo hnutí; zabiti byli u Chán Júnisu a Rafáhu. Čtvrtou palestinskou obětí byl civilista, uvedli místní obyvatelé a záchranáři.

Izraelský voják

Podle televize Al-Džazíra šlo o účastníka pátečního protiizraelského protestu.
Večer izraelská armáda oznámila, že si palba palestinských ozbrojenců u hranice s Izraelem na jihu Pásma Gazy vyžádala život izraelského vojáka. „Během incidentu střílela skupina teroristů na izraelské vojáky. Jeden izraelský voják byl vážně zraněn a později zraněním podlehl,“ uvedla armáda.

Voják je prvním zabitým Izraelcem od 30. března, kdy Palestinci v Gaze začali protestovat u hranice s Izraelem. Nejméně 120 lidí bylo při dnešním násilí zraněno, uvedla již dříve agentura Reuters.

Z Gazy byly podle izraelské armády vypáleny v pátek večer na Izrael rovněž tři střely. Dvě z nich ještě za letu zneškodnil izraelský obranný systém. Škody ale ani třetí střela nezpůsobila.

Výlučně židovský stát, schválili si izraelští poslanci. Arabština oslabí, osady jsou národním zájmem

Číst článek

Balonky s hořlavinami

Hamás dříve odmítl výzvu Izraele, aby jeho členové přestali směrem k židovskému státu posílat balonky se zapálenými hořlavinami. Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman mezitím varoval, že nařídí ofenzivu, která této činnosti zabrání. V uplynulých týdnech způsobily tyto balonky požáry v jižním Izraeli.

Taktika se prosadila během palestinských protestů u hraničního plotu mezi Gazou a Izraelem. Od konce března Palestinci demonstrují za právo vrátit na území, která byla domovem jejich předků, ale dnes se nachází v Izraeli. Dosud izraelské bezpečnostní složky při protestech usmrtily přes 140 Palestinců. Podle listu Haarec i v pátek u hranice demonstrovaly tisíce Palestinců.

Izrael se stal terčem mezinárodní kritiky za používání ostrých nábojů při střelbě na palestinské demonstranty. Premiér Netanjahu nicméně kroky izraelské armády brání s tím, že Izrael musí chránit své hranice. Ze zneužívání protestů za účelem páchání útoků izraelská vláda viní Hamás.

Zástupce šéfa Hamásu v Pásmu Gazy Chalíl Hajá v pátek uvedl, že útoky s draky s hořlavinami budou pokračovat stejně jako protesty. Ministr obrany Lieberman mezitím řekl, že se Izrael „snaží být odpovědný a spravedlivý, ale Hamás ho dostává do situace, kdy není jiná možnost než bolestná vojenská operace“. Odpovědnost za násilí podle ministra ponese Hamás, ale bohužel na to „doplatí obyčejní obyvatelé Gazy“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme