Hamás: Dohodli jsme se s Izraelem na obnovení míru v oblasti Pásma Gazy

Radikální palestinské hnutí Hamás se dohodlo na novém příměří s Izraelem, které má obnovit klid v Pásmu Gazy. Uvedl to v sobotu podle agentury Reuters mluvčí hnutí, které území ovládá. Izraelští politici se zatím k jeho prohlášení nevyjádřili, ale armáda ráno ohlásila, že se obyvatelé oblastí sousedících s Pásmem Gazy mohou vrátit ke každodenní rutině.

Gaza (Aktualizováno: 9:47 21. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Díky Egyptu a OSN jsme dospěli k dohodě o návratu k původnímu klidu zbraní mezi (izraelskou) okupací a palestinskými skupinami,“ sdělil v noci mluvčí Hamásu Fauzí Barhúm.

Izraelská armáda v pátek dala obyvatelům obcí u hranice Pásma Gazy pokyn, aby se zdržovali v blízkosti krytů, tak aby k nim byli schopní doběhnout do 15 vteřin. Dnes oznámila, že po zhodnocení situace dospěla k názoru, že se občané z komunit poblíž Gazy mohou vrátit k běžné činnosti.

Boje v Gaze si vyžádaly životy izraelského vojáka a čtyř Palestinců. Přes 120 lidí bylo zraněno

Číst článek

Izraelské letecké a pozemní síly usmrtily v pátek čtyři Palestince, z toho tři členy hnutí Hamás a jednoho civilistu. Podle izraelské armády šlo o reakci na palbu odstřelovačů z Gazy.

O život přišel také první Izraelec od začátku palestinských protestů u hraničního plotu mezi Gazou a Izraelem před několika měsíci. Izraelského vojáka postřelili palestinští ozbrojenci, později zranění podlehl. Podle armády měl na sobě v době palby odstřelovače neprůstřelnou vestu.

Armáda páteční útoky zrekapitulovala v sobotu ráno s tím, že bylo zasaženo 68 pozic Hamásu včetně zbrojních dílen, vstupní šachty do tunelů a místa, kde radikálové shromažďovali bezpilotní stroje.

Konflikt Izraele a hnutí Hamás

Napětí mezi Izraelem a hnutím Hamás ovládajícím Pásmo Gazy je dlouhodobě velké a ještě zesílilo po mohutných demonstracích a násilných protestech u pohraniční bariéry. Ty Hamás zorganizoval v půlce května u příležitosti 70. výročí takzvané Nakby, neboli vzniku Izraele a nuceného odchodu asi milionu Palestinců ze svých původních domovů na území dnešního Izraele.

Událost se zároveň shodovala s otevřením nové americké ambasády v Izraeli v Jeruzalémě – tedy na místě, které si jako své hlavní město nárokují Izraelci i Palestinci. Od té doby se násilnosti opakují. Vystupňovaly se minulý týden, když izraelské síly podnikly vůbec nejmohutnější útok na Gazu za poslední čtyři roky. Odvetou bylo vypálení asi 200 raket na Izrael, následné omezení dovozu pohonných hmot do pásma.

Za posledních 17 týdnů násilností podle palestinských zdravotnických zdrojů zemřelo 130 Palestinců.

ČTK, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme