V Pásmu Gazy protestovalo 14 tisíc Palestinců, izraelští vojáci pět z nich zastřelili

Izraelští vojáci při protestech v Pásmu Gazy u hranice s Izraelem zastřelili pět Palestinců a dalších 50 zranili. S odkazem na sdělení ministerstva zdravotnictví v Gaze o tom v pátek informoval izraelský list Haarec.

Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest na hranici Gazy. | Foto: Ibraheem Abu Mustafa | Zdroj: Reuters

Palestinci v Gaze od konce března a většinou v pátek protestují proti blokádě a za možnost vrátit se na území, která byla kdysi domovem jejich předků, ale nyní leží v Izraeli. Dosud izraelští vojáci při protestech zastřelili kolem 200 Palestinců, zabit byl jeden izraelský voják.

Izrael kvůli protestům zpřísnil restrikce vůči Pásmu Gazy. Zmenší se zóny pro palestinské rybáře

Číst článek

Pátečního protestu se podle Haarecu zúčastnilo asi 14 tisíc Palestinců, někteří směrem k hranici podle izraelského listu házeli zápalné lahve a výbušná zařízení. Izraelští vojáci na demonstranty stříleli ostré náboje.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný úzký pobřežní pás země vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než desetiletí vlády islamistického Hamásu jsou životní podmínky většiny obyvatel neradostné.

Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně. Nemocnice trpí neustálým nedostatkem zdravotnického materiálu, dovoz i vývoz zboží je omezen a některé části území stále čekají na obnovu po konfliktu s Izraelem z roku 2014.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme