Pásmo Gazy už opustilo 80 procent židovských osadníků

Z pásma Gazy už odešla většina z osmi a půl tisíce židovských osadníků. Zbytek, asi jedna pětina, bude vystěhován do úterka. Dalších šest stovek lidí musí opustit své domovy také ve čtyřech osadách na západním břehu Jordánu. Podle policie je evakuace osadníků snadnější, než se čekalo. Původně se počítalo s tím, že potrvá tři týdny. Vyklízení pásma Gazy bylo v pátek večer přerušeno kvůli židovskému svátku šábes. Pokračovat bude znovu v neděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vystěhovaná osada Neve Dekalim | Zdroj: ČTK

V pásmu Gazy byli dnes v noci zraněni dva Palestinci z islámského militantního hnutí Hamas. Vybuchla jim v autě trhavina, když jeli do evakuované židovské osady Kfar Darom. Podle informací izraelské armády a palestinské policie byli oba aktivisté Hamasu na cestě k provedení útoku. Židovskou osadu Kfar Darom evakuovali izraelští vojáci a policisté před dvěma dny.

Dnes je kvůli židovskému svátku evakuace přerušena a pokračovat bude zase v neděli. Zbývá vystěhovat pět osad v pásmu Gazy a čtyři osady na severu západního břehu Jordánu - dvě z nich ale jejich obyvatelé nedávno opustili dobrovolně.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás chce, aby se Izrael stáhl i z jiných území, než je pásmo Gazy. Palestinci ale podle něho teď musí především pracovat na obnově infrastruktury v této oblasti. Jen to jim zajistí práci a důstojné domovy.

"Bratři, jsme svědky historické události a prožíváme štěstí a obrovskou radost ze stažení Izraele z pásma Gazy. Tento krok je jen prvním z mnoha, bude následovat západní břeh Jordánu a Jeruzalém," uvedl Abbás.

Palestinci převezmou kontrolu nad Gazou až za několik týdnů. Zatím tam zůstávají izraelští vojáci, kteří ve vystěhovaných osadách boří domy a synagogy.

Veškeré otázky týkající se evakuace projednával dnes s palestinskými představiteli náměstek americké ministryně zahraniční David Walsh. Šlo například o otázky vzájemných hranic, propojenosti pásma Gazy a západního břehu Jordánu, letiště v Gaze a také palestinského přístavu. David Walsh má zůstat v Izraeli a na palestinských územích po celou dobu likvidace osad, jako přímý vyslanec šéfky americké diplomacie Riceové.

V minulých dnech Walsh naléhal na palestinské představitele, aby udrželi koordinaci s Izraelem ohledně stahování na vysoké úrovni. To se zatím dařilo.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme