Americká armáda odstraní molo u Pásma Gazy. Mělo výrazně zvýšit objem humanitární pomoci

Americká armáda se rozhodla odstranit molo vybudované u Pásma Gazy. Informovala o tom ve středu agentura AP s odkazem na několik nejmenovaných zdrojů. Molo mělo výrazně zvýšit objem humanitární pomoci směřující do Pásma Gazy, kde izraelská armáda bojuje s hnutím Hamás, které má na svědomí loňský říjnový teroristický útok na jihu Izraele. Od počátku se však fungování mola potýkalo se závažnými problémy.

Washington/Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladní automobil převáží humanitární pomoc přes molo u Pásma Gazy

Nákladní automobil převáží humanitární pomoc přes molo u Pásma Gazy | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Provoz mola, které bylo odstavené od konce června, americká armáda ve středu na několik dní obnoví. Cílem je přepravit do Pásma Gazy pomoc, která se nahromadila na Kypru, odkud vyplouvají lodě s humanitárním nákladem pro toto palestinské území.

Až se tato pomoc vyčerpá, pak americká armáda molo definitivně odstraní, řekly nejmenované zdroje agentuře AP.

Hamás přijal americký návrh na jednání o příměří. Další rozhovory povede šéf Mossadu

Číst článek

Provoz mola začal v polovině května. Infrastruktura měla zaručit přísun humanitární pomoci po moři vzhledem k tomu, že v Pásmu Gazy neexistuje velký nákladní přístav. Kvůli špatnému počasí však armáda konstrukci několikrát odstranila, aby zabránila jejímu poškození.

Po izraelské operaci na záchranu rukojmích, při které zemřelo 270 Palestinců, molo přestal v červnu využívat kvůli bezpečnostním obavám Světový potravinový program. Tato organizace OSN distribuovala pomoc převáženou přes moře do Pásma Gazy.

Americká armáda podle agentury AP od začátku tvrdila, že molo je pouhým dočasným řešením humanitární situace v Pásmu Gazy, která se výrazně zhoršila po začátku bojů loni v říjnu. Podle expertů je daleko efektivnější přeprava pomoci po silnici. Přes molo podle agentury AP bylo přepraveno do Pásma Gazy na 8600 tun potravin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme