Pašování zbraní na východ Ukrajiny se řešilo i na půdě Evropského parlamentu

Europoslanci dnes absolvovali seminář k případu nezákonného pašování zbraní proruským separatistům na východě Ukrajiny. Na jeho odhalení se kromě redaktorů polské televize TVN podílel i reportér Českého rozhlasu Janek Kroupa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: European Parliament

Ten se loni sešel s polským podnikatelem Andrzejem Izdebskim a vydával se za podnikatele, který chce proruským separatistům navzdory mezinárodnímu embargu dodat zbraně.

„Andrzej Izdebski je ve své branži opravdu dobrý. Už 20 let pašuje zbraně do všech možných i nemožných koutů země,“ popisoval Janek Kroupa svoje setkání s Izdebskim.

Novinářům se nakonec podařilo zdokumentovat možné cesty, jak k separatistům dostat zbraně. Seminář v Evropském parlamentu o tom teď uspořádal europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauza, na které se podílel reportér Radiožurnálu Janek Kroupa, se dostala až do Evropského parlamentu

„Když jsem se poprvé setkal s autory tohoto dokumentu a když jsem domyslel veškeré souvislosti, tak jsem si řekl, že to je natolik zásadní téma, že bych se chtěl podívat, jak to skutečně funguje,“ vysvětlil.

Když loni vyšlo najevo, že Izdebski by byl poměrně jednoduše ochoten i schopen zbraně rebelům prodat, polské úřady podle Kroupy nijak nezakročily:

„Jediný, kdo se ozval, byl vlastně Evropský parlament, který se tou věcí chtěl zabývat. Jinak v Polsku nereagoval nikdo, což bylo poměrně překvapivé, protože ten člověk v Polsku pracuje a žije a dělá ten byznys víc než 20 let.“

Reportér Kroupa našel obchodníka, který popsal, jak dostat zbraně na Ukrajinu

Číst článek

Kroupa se domnívá, že Izdebski má nejspíš dobré kontakty na polské tajné služby. Obchodníci s nelegálními zbraněmi navíc většinou působí přeshraničně, a tak je pro konkrétní stát velmi obtížné proti nim zasáhnout.

Jako příklad Kroupa uvádí kauzu českého obchodníka se zbraněmi Petra Perničky. „Byl odsouzen v Česku za obchod se zbraněmi, popíral, že se to stalo, a v té samé době běžel – běží do dneška – proces v Chorvatsku, kde ten obchodník chodí a říká – já jsem velký obchodník se zbraněmi, já jsem vám v době embarga dodal zbraně a vy mi je nechcete zaplatit,“ připomněl.

„Ty dvě země ale nebyly schopné si tuto informaci předat, kdyby nebylo aktivity jednoho chorvatského novináře, který to neformálně předal Čechům. Ale po té oficiální lince vlastně neexistuje způsob, jak ty země spolu dokážou komunikovat,“ upozornil Kroupa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanci EP absolvovali seminář k pašování zbraní proruským separatistům na Ukrajině. Na jeho odhalení se podílel i reportér ČRo Janek Kroupa

Boj s podobnými případy je na každé evropské zemi zvlášť, není to role Evropské unie. Podle Pavla Teličky by se ale evropské instituce měly zasadit o to, aby jednotlivé státy potřebné informace sdílely.

„Můžeme minimálně dejme tomu znesnadnit nejrůznějším organizovaným skupinám přístup ke zbraním,“ navrhuje.

I kvůli mizivému procentu odhalených případů se nelegální obchodníci se zbraněmi nezastaví téměř před ničím. Jak na semináři řekla odbornice na podobné kauzy Kathi Lynnová Austinová, pocit beztrestnosti by mohl zmizet, pokud by se k soudu dostal opravdu velký případ.

Přála by si také, aby nelegální obchodníky se zbraněmi soudil Mezinárodní trestní soud v Haagu. Jednotlivé země se ale zatím k boji s pašováním zbraní moc nemají.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme