Pátek je zřejmě posledním vhodným termínem pro start raketoplánu Atlantis

Americký raketoplán Atlantis pronásleduje neuvěřitelná smůla. Na spočítání odkladů termínu startu už by vám sotva stačily prsty na rukou. Atlantis nepoletí ani dnes a navíc mu ke startu zbývá zřejmě jenom zítřek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

raketoplán Atlantis

raketoplán Atlantis | Zdroj: ČTK

Atlantis musel z rampy už několikrát, čerpalo se a zase vypouštělo palivo. Důvody byly různé. Nejdříve uhodil do startovací plošiny blesk, pak přišel hurikán, nebo později tropická bouře Ernesto, mezitím se objevily problémy s krátkými šrouby na boxu parabolické antény.

Nakonec NASA odložila i dnešní termín. Důvodem je, že technici zatím nevyřešili problémy s palivovou baterií, která dodává Atlantisu elektřinu. Od toho se pak odvíjí řetězec dalších komplikací. Do vyřešení této závady není například možné naplnit startovací palivové nádrže.

Zda se raketoplán podaří opravit do zítřka, není jasné. Ze tří článků je stále nestabilní jeden. Technikům dává rozkolísané údaje a otázkou zůstává, zda je chyba na výstupu při měření, v cestě vedení, nebo se nejedná o vadný článek. Oprava je nutná, protože na elektrické články je napojena třeba chladící pumpa, která chladí celý systém.

Problém je nutno vyřešit ještě dnes, protože několik hodin před startem raketoplánu musí začít plnění startovních nádrží. Nelze opomenout ani stálou starost NASA o povrchový štít. Atlantis má totiž úplně stejnou konstrukci jako Discovery.

Důležitým faktorem je, že zítřek je vlastně poslední možný termín startu raketoplánu. Dříve se mluvilo o možnosti startovat až do 13. září, do kdy je Mezinárodní kosmická stanice ve výhodné pozici na oběžné dráze.

Zanedlouho k ní však bude z Bajkonuru startovat i ruský Sojuz. Rusové po hurikánu Ernesto nesouhlasili s žádostí Američanů o úpravu harmonogramu. A přistání raketoplánu a Sojuzu současně by bylo moc riskantní. Rusové argumentují tím, že s datem startu Sojuzu moc hýbat nejde. Ruský modul má víc omezení než raketoplán. Z bezpečnostních důvodů nesmí Sojuz přistávat v noci. Poslední termín pro start Atlantisu bude tedy zřejmě zítra. Nový termín se pak rýsuje až na konci října.

Americký raketoplán má do vesmíru dopravit velké sluneční panely a další díly pro stavbu stanice. Tak velké komponenty nedokáže na oběžnou dráhu dopravit žádná raketa, ale pouze americký raketoplán. Je důležité stihnout to ještě letos, protože harmonogram stavby Mezinárodní vesmírné stanice je zcela naplněn.

Sluneční kolektory mají zajistit větší spotřebu rostoucího komplexu. Američtí vědci a mezi nimi i jeden kanadský nositel Nobelovy ceny ale povezou na oběžnou dráhu i vzorky nebezpečných virů. Cesty do vesmíru jsou stále frekventovanější a je potřeba zkoumat to, co by se stalo, kdyby člověk ve stavu beztíže vážně onemocněl.

Alexandr Pícha, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme