Patent na hlavní složku Viagry soudně zrušen

Britský soud dnes v Londýně rozhodl, že evropské patentové nároky, které uplatňuje farmaceutický gigant Pfizer na hlavní složku léku Viagra, jsou neplatné. Píší o tom světové agentury. Před dalšími farmaceutickými firmami se tak otevírá cesta k výrobě obdobných léků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský patentový soudce Hugh Laddie tak vyhověl stížnosti, kterou vznesla proti firmě Pfizer společnost Lilly Icos sídlící ve Spojených státech. Lilly Icos upozornila, že monopolní nárok Pfizeru na aktivní složku Viagry, která slouží proti impotenci, je neoprávněný a vychází z výzkumů dalších společností.

Případ se týká patentu firmy Pfizer na sildenafil citrát. Tato složka je při výrobě Viagry natolik významná, že s ní patent na lék stojí i padá, upozorňuje Reuters. Evropský patent zajišťuje firmě Pfizer léčebné využití řady chemických složek včetně sildenafil citrátu při léčení impotence.

Pfizer argumentoval tvrzením, že komerční úspěch Viagry je důkazem vynalézavosti jejích výzkumníků. Lilly Icos pracuje na vlastním léku proti impotenci a má obavy, že by její záměry mohl zhatit právě patent konkurenční společnosti Pfizer.

Soud rozhodl, že patent Pfizeru z roku 1993 je „zjevně neplatný“, protože vědecké znalosti, na nichž je postaven, již předtím byly veřejným vlastnictvím. Ve světle tohoto zjištění je zřejmé, prohlásil soudce Laddie, že Viagru nelze považovat za „nečekaný objev“.

Právní zástupce firmy Lilly Icos Mark Hodgson výrok soudu uvítal a zdůraznil, že „teď je na firmě Pfizer, aby jednala o finančních náležitostech“. Společnost Pfizer sídlící v New Yorku zatím na rozhodnutí britského soudu nereagovala. Pfizer již dříve oznámil, že prodej Viagry dosáhl za třetí čtvrtletí letošního roku 332 miliónů dolarů, což je zhruba šest procent celkového hrubého obratu společnosti z prodeje léků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme