Patnáct lidí zabil na jihovýchodě Německa sedmnáctiletý střelec

Německo šokovalo krveprolití na střední škole ve Winnendenu na jihovýchodě země. 17letý někdejší student ústavu tam postřílel 10 žáků a tři pedagogy. Ve vražedném běsnění pokračoval i na útěku a zabil další dvě osoby. V bezvýchodné situaci nakonec pachatel zřejmě obrátil zbraň proti sobě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté a záchranáři před školou | Foto: ČTK/AP

17letý Tim K. začal v komplexu školy pálit bez varování z otcovy legálně držené pistole. Mladík, který měl na sobě černou kombinézu a plynovou masku řádil na chodbách i v učebnách. Zabil třináct studentů a pedagogů a další zranil.

"Pachatel pak pěšky prchal směrem k psychiatrické léčebně. V parku tam zastřelil další osobu. Poté se zmocnil osobního vozu i s řidičem a ujel do Wendlingenu," popisuje další mladíkovy kroky policejní mluvčí Hans-Ulrich Stuiber.

Ve Wendlingenu drama vyvrcholilo přestřelkou s policií, na kterou svým životem doplatil další kolemjdoucí. Pachatel na parkovišti u supermarketu taky vážně zranil dva policisty. Oproti původním informacím mladík nakonec podle všeho spáchal sebevraždu poté, co ho policejní kulka zasáhla do nohy.

Tragédie rozpoutala debatu o preventivních opatřeních

"Je těžké vyjádřit slovy, co se dnes přihodilo. Naše soustrast a smutek patří rodinám obětí," uvedla otřesená kancléřka Angela Merkelová. Hluboký zármutek vyjádřil taky spolkový prezident Horst Köhler. Další politici v reakci na krveprolití navrhují zpřísnění zákona o střelných zbraních.

Ministryně pro záležitosti rodiny Ursula von der Leyenová navrhuje mimo jiné zlepšit přípravu školních zařízení na podobné činy: "Školy by měly taky navázat výchovný kontakt s rodiči, aby přípravu podobných otřesných událostí dokázaly rozpoznat a odvrátit."

Jen několik hodin před tím se bezuzdná střelba do nevinných lidí odehrála v americké Alabamě, kde v dvoutisícovém městečku Samson šílený střelec zavraždil deset lidí.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme