Patnáctka schválila naše přístupové smlouvy

Ministři zahraničí evropské patnáctky schválili text přístupové dohody České republiky k Evropské unii. Smlouvu ve středu v Athénách slavnostně podepíší prezident Václav Klaus, premiér Vladimír Špidla a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Ministři zahraničí Unie tak formálně za instituce EU uzavřeli schvalovací proces, ve kterém bylo nejdůležitější hlasování Evropského parlamentu o přijetí každého vstupujícího státu minulý týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministr se Smlouvou o přistoupení | Foto: Jan Rosenauer

V cestě podpisu v Attalově galerii v prostoru staré aténské Agory na úpatí Akropole, k němuž dojde ve středu odpoledne, už nic nestojí v cestě. Dokument o skoro 5000 stranách, vyhotovený ve všech 21 oficiálních jazycích budoucí EU, podepíší vesměs premiéři a ministři zahraničí 25 zemí, v některých případech pak také prezidenti nebo naopak hlavní vyjednávači.

Česká strana původně počítala s tím, že vedle premiéra Vladimíra Špidly a ministra zahraničí Cyrila Svobody připojí svůj podpis Pavel Telička, momentálně velvyslanec při EU, který v čele českého týmu podmínky přistoupení v uplynulých letech vyjednal. V neděli se však rozhodl smlouvu stvrdit svým podpisem také prezident Václav Klaus. V pátek se bude k podpisu přístupové smlouvy konat slavnostní zasedání vlády.

Prohlášení Rady ministrů, schválené dnes bez diskuse, vypočítává desítku vstupujících zemí a připomíná, že toto páté rozšíření unie je největší a nejambicióznější v jejích dějinách. Je potvrzením cíle vybudovat jednotnou Evropu založenou na zásadách demokracie, pluralismu, nadvlády práva, úcty k lidským právům a tržní ekonomiky.

Smlouvu o přistoupení podepíší ve středu ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Slovinsko, Kypr a Malta. Ratifikovat ji pak musejí parlamenty všech 25 členských a kandidátských zemí.

Kompletní znění konečné verze přístupové smlouvy v češtině je ode dneška na internetových stránkách www.euroskop.cz. Protože smlouva o přistoupení obsahuje se všemi přílohami 5000 stran, má být k datu podpisu k dispozici také zkrácená komentovaná verze smlouvy. Leták s výtahem toho nejdůležitějšího z dokumentu se ještě před červnovým referendem o vstupu země do EU dostane také do každé domácnosti.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme