Pátrači po zmizelém indonéském letadle objevili u Sumatry stoupající dým

Týmy pátrající po ztraceném indonéském letadle společnosti AirAsia objevily kouř na jednom z ostrovů u Sumatry. Televizi CBS to potvrdil šéf pátrací operace Max Rutland. Mohlo by se podle něj jednat o místo dopadu stroje. Indonésie už vyslala dvě pátrací letadla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do pátrání se zapojily desítky lidí | Zdroj: Reuters

"V oblasti operuje přes 30 lodí na moři. Ve vzduchu je pak dalších 15 letadel a helikoptér," řekl indonéský vice prezident Jusuf Kalla.

Jestli však kouř opravdu pochází z trosek letadla AirAsia, zatím není jasné. Agentura Reuters poznamenala, že rybáři v indonéských vodách poměrně často sahají po výbušninách. Je tedy dost dobře možné, že kouř pochází z výbuchu třaskavin, nikoli z trosek letadla.

Kontrolní věž v Jakartě s letadlem ztratila kontakt v neděli v 00:18 SEČ, tedy 43 minut po startu. Pilot se prý naposledy přihlásil v 00:12 SEČ. Letěl ve výšce 9,8 kilometru a žádal o povolení vystoupit do výšky 11,6 kilometru. Podle letového dispečinku AirNav Indonesia pilot žádost nezdůvodnil, údajně to podle některých informací bylo kvůli bouři. Letová kontrola stroji povolila vystoupat jen zhruba do výšky 10,4 kilometru, neboť na původně žádané letové hladině byl jiný stroj aerolinek AirAsia.
Pramen: ČTK

Stopy po letounu se 162 lidmi na palubě tedy prozatím chybí. Ze zdánlivé olejové skvrny na mořské hladině, kterou pátrací týmy také zkoumaly, se vyklubal korálový útes, takže ani tato stopa nikam nevedla.

Prostor hledání se rozšiřuje

Pátrací týmy nyní hledají na širším území mimo letovou trasu. K původnímu prostoru přidali nejméně čtyři nové zóny.

Do pátracích operací se zapojily nejen asijské země z regionu, ale také Francie, Austrálie či Spojené státy. Ještě dnes se podle agentury Reuters do hledání přidá raketový torpédoborec USS Sampson.

Šance na přežití někoho ze 162 pasažérů a členů posádky je však s přibývajícím časem mizivá. Indonéské úřady předpokládají, že se Airbus zřítil do moře.

Oblast kolem Indonésie je známa nebezpečnými bouřkami. Do jedné z nich se těsně před ztrátou spojení dostal i pohřešovaný stroj.

Letadlo malajsijské nízkonákladové společnosti AirAsia se 155 cestujícími na palubě ztratilo kontakt s řídící věží | Foto: Reuters

Tea Turk, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme