Pátrání po mrtvých z Al Káidy

Spojenecká vojska stále prohledávají hornaté oblasti na východě Afghánistánu. Pátrají po bojovnících teroristické sítě Al-Káida a hnutí Taliban, kteří unikli z údolí Šahi Kot před americkou ofenzívou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

afghánští bojovníci | Foto: ČTK/AP

V údolí Šovi Gut v jihoafghánské provincii Paktía nalezly jednotky afghánských provládních sil společně s americkými a kanadskými vojáky velké množství důkazních materiálů, písemností i videokazet, které zde zanechaly příslušníci hnutí Taliban a organizace Al Káida. Jejich obranné pozice rozbombardovalo v minulých dnech americké letectvo, ale řada věcí se uchovala v jeskyních a podzemních krytech. Objeveno bylo také velké množství zbraní a výbušnin. Afghánští velitelé vyjadřovali však údiv nad tím, že byl nalezen jen minimální počet mrtvých těl rebelů. Mrtví se mohou údajně nacházet i v zavalených jeskyních, které byl těžkými bombami značně poničeny. Afghánské tajné služby nepředpokládají, že by se mezi obětmi mohl nacházet i vůdce Al Káidy Úsama bin Ladin nebo lídr Talibů Muha Muhamad Umar, ale i kdyby tomu tak bylo, ověřit tuto skutečnost, bude prakticky nemožné. Všechna těla se nepodaří nalézt pravděpodobně nikdy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Procházková o pátrání po talibanech

Markéta Kaclová, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme