Pátrání po osudu MH370 má správný směr, věří Austrálie. Rodiny pasažérů chtějí znát víc

Zatímco Malajsie uvedla, že nedávno nalezený kus křídla je ze ztraceného Boeingu 777, Francie ještě čeká na další testy expertů. Do toho Malajsie informuje o nálezu dalších předmětů, které by mohly ke stroji patřit. Příbuzní cestujících z letu, který zmizel před víc než rokem, se bouří. Vadí jim, že nemají dost informací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Břehy ostrova Réunion. Na tomto místě se našly první trosky z letadla, možná ze ztraceného letu MH370 | Zdroj: Reuters

Malajsijský premiér Najib Razak včera řekl, že kus křídla nalezený minulý týden na ostrově Réunion je určitě z letadla MH370.

Francouzská prokuratura to vzápětí opravila. Uvedla, že to není jisté, ale jen velmi pravděpodobné. I dnes proto pokračují další expertízy v laboratoři ve francouzském Toulouse.

Přehrát

00:00 / 00:00

O oceánských proudech, které mohly odnést trosky stroje z letu MH370 od Austrálie, mluvil oceánolog a geolog Zdeněk Kukal

Není to jediný rozpor. Podle posledních zpráv se totiž na Réunionu našly další trosky – moře údajně vyplavilo okénko a kus polštáře ze sedadla.

Malajsijský ministr dopravy oznámil, že nálezy dostali experti ve Francii, aby je prozkoumali. Vyšetřovatelé, které citovala agentura AFP, však tvrdí, že zatím nic nemají.

Nález předmětů ještě nemusí nic znamenat – už před časem vzbudila pozornost zpráva o možném nálezu dveří z letadla, která se nakonec ukázala jako nepravdivá – a nic nemusí znamenat ani skutečnost, že Francouzi ještě domnělé kusy letadla nemají, protože letadlem to z Réunionu trvá asi 12 hodin. Právě tyhle neshody však příbuzným vadí.

Let MH370 odstartoval 7. března 2014 v 17.41 SEČ. Boeing 777 s 239 lidmi na palubě mířil z Kuala Lumpuru do Pekingu. Kontakt s ním byl naposledy v 18.30 SEČ, tedy těsně před tím, než letadlo mělo přejít z malajsijského do vietnamského vzdušného prostoru. Malaysia Airlines ztratily spojení s letadlem ve chvíli, kdy bylo ve výšce necelých 11 tisíc metrů a letělo stálou rychlostí. Analýza dat ukázala, že se letadlo silně odklonilo od původního kurzu. Zřejmě se zřítilo do Indického oceánu západně od australského města Perth.

Chvíli mají naději, že se o osudu svých příbuzných po víc než roce dozvědí něco víc, a pak ji zase ztratí. Svou nespokojenost dnes ostatně přišli dát najevo i před sídlo Malajsijských aerolinií v Pekingu.

Let MH370 z Kuala Lumpuru do Pekingu zmizel loni v březnu. Podle některých teorií se stroj odchýlil ze své trasy a zřítil se do Indického oceánu. Nález trosek u Madagaskaru by pak měl svou logiku, mohl je tam odnést proud.

Pokud se potvrdí, že trosky letadla jsou skutečně z hledaného stroje, bude to podel Austrálie potvrzení, že lodě hledají vrak letadla na správném místě.

„Chceme dál využít tento důkazní materiál při našem pátrání. Už teď to ale vypovídá o tom, že se ubíráme správným směrem. Alespoň trochu dobrá zpráva je, že se nám podařilo zúžit oblast hledání na část oceánu, kde doufáme, že letadlo nakonec najdeme,“ uvedla australská ministryně zahraničí Julie Bishopová.

Pavel Novák, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme