Pátrání po pachatelích největší loupeže klenotů v Británii je zatím bezvýsledné

Londýnský Scotland Yard pátrá už téměř týden po pachatelích vůbec největší loupeže klenotů v britských dějinách. Minulý čtvrtek odpoledne přepadl ozbrojený gang klenotnictví ve výstavní ulici New Bond Street a odnesl si z něj šperky a drahokamy v celkové hodnotě téměř 43 miliónů liber, což je v přepočtu skoro 1,3 miliardy korun. UVNITŘ ČLÁNKU AUDIO

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn

Londýn | Foto: Marie Matúšů

Fotografie a popis členů gangu policie zveřejnila teprve včera odpoledne, v době, kdy lupiči zřejmě byli i se svou kořistí už v zahraničí.

Londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka si myslí, že důvodem pětidenního odkladu, než se policie obrátila na veřejnost, bylo to, že jako první detektivové prověřovali hypotézu, že se jednalo o smluvené přepadení. Řekl to ve vysílání Rádia Česko.

Dva ozbrojení členové gangu šli loupit jakoby najisto. Přesně věděli, v kolik hodin bude klenotnictví nejzranitelnější i to, kde jsou které diamanty a šperky uloženy. To vyvolává podezření, že do loupeže mohl být zapleten někdo z pracovníků obchodu nebo někdo, kdo obchod zevnitř velice dobře zná.

Je tedy pravděpodobné, že Scotland Yard v prvních dnech prověřoval tuto stopu, a teprve když vyloučil, že by pachatelé pocházeli z okruhu lidí spojených s přepadeným klenotnictvím, rozhodl se požádat o pomoc veřejnost.

Informace, které včera Scotland Yard uvolnil do médií, přitom podle Ivana Kytky naznačují, že dopadení gangu bude velice obtížné. Podle jedné z hypotéz měli pachatelé pro všechny odcizené drahokamy už dopředu kupce, a je velice pravděpodobné, že jsou už za hranicemi.

Pátrání po pachatelích by usnadnilo to, pokud by se některý z uloupených předmětů objevil na trhu a dostal se do rukou policie. Ta by tak získala alespoň nějakou stopu. Ale tomu nic - alespoň momentálně - nenasvědčuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Ivanem Kytkou na Rádiu Česko

Přečtěte si také:
Ronnie Biggs, jeden z pachatelů velké vlakové loupeže, byl propuštěn z vězení
Policie zatýkala v případu největší loupeže v dějinách Británie
Británie zažila jednu z největších bankovních loupeží

Marika Táborská, Ondřej Černý, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme