Pátrání po původcích masakru v Madridu pokračuje

Španělská vláda dál hledá pachatele včerejších útoků v Madridu. Dosud se Aznarův kabinet klonil k tomu, že je provedla baskická organizace ETA, teď prý nevylučuje žádnou stopu. Odpověď na otázku, kdo stojí za bombami v Madridu, může ovlivnit nedělní parlamentní voby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José María Aznar | Foto: EPA

Analytici soudí, že pokud se potvrdí původní podezření na ETU, mohlo by to prospět vládnoucí Lidové straně premiéra Aznara, která kampaň založila na tvrdém odsouzení baskických separatistických skupin. Kdyby se ale ukázalo, že v teroristickém útoku má prsty Al-Káida, mnoho Španělů by mohlo lidovce obvinit, že svou jednoznačnou podporou Spojených států a Británie v případě války v Iráku přivolali na Španělsko hněv muslimů.

Španělské ministerstvo vnitra stále trvá na verzi, že pachatelem atentátů je baskická separatistická organizace ETA. Premiér Jose María Aznar prohlásil, že španělská vláda při pátrání po pachatelích útoků "nevylučuje žádnou stopu", a připomněl téměř dvě stovky obětí teroristických útoků: "Mezi oběťmi byli kromě Španělů také cizinci 10 dalších národností, z více než 1400 zraněných bylo z nemocnic propuštěno na 500. Nicméně 38 lidí se nachází ve vážném zdravotním stavu."

Protiterorističtí odborníci mají za to, že je ještě brzy rozhodnout, kdo za atentáty vězí, protože některé rysy těchto krvavých činů ukazují na ETA, jiné na Al-Káidu, která se k útokům údajně hlásí. Dopis směrovala arabskému listu Al-Kuds al-Arabí, který vychází v Londýně. Více se dočtete ZDE.

Miliony lidí v celé zemi uctily v poledne minutu ticha památku téměř dvou stovek obětí. Večer se bude v hlavním městě konat národní manifestace. Kromě španělského premiéra Aznara jsou očekáváni i jeho kolegové z Francie a Itálie Jean-Pierre Raffarin a Silvio Berlusconi a také předseda Evropské komise Romano Prodi.

České republice po včerejších teroristických útocích ve španělském Madridu nehrozí větší riziko podobného napadení. Je o tom přesvědčený ministr vnitra Stanislav Gross. Přesto speciální zpravodajská skupina vyhodnocuje informace českých a zahraničních tajných služeb. Přijetí zpřísněných bezpečnostních opatření, podle Grosse závisí na zjištění, kdo za krvavými atentáty ve španělské metropoli stojí.

Milan Kopp, Jitka Malá, Jan Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme