Pražský most hýbe varšavskou politikou. Kandidáti na primátora vytahují krtečka i lámanou češtinu

Pražské mosty neovlivňují jen českou komunální politiku. Jeden z nich o víkendu zasáhl i do ostrého startu kampaně před podzimní volbou primátora polské metropole. Kandidát (ve Varšavě opozičního) Práva a spravedlnosti Patryk Jaki zveřejnil spot, kde se omylem objevila fotka pražského Barrandovského mostu. Sklidil za to kritiku i doporučení kandidovat v Česku.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barrandovský most (ilustrační foto) | Foto: MICHAL SVÁČEK / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jeden z nejdůležitějších mostů české metropole se ve spotu o Varšavě objevil v 26. sekundě. Jde o snímek, na kterém jsou patrné i billboardy v češtině. Na chybu záhy upozornili uživatelé sociálních sítí.

Patryk Jaki videem odpovídal na kritiku toho, že nepochází z Varšavy, nýbrž z Opolí.

To mu vyčítá politik Občanské platformy (PO) a jeho hlavní rival Rafał Trzaskowski, který chce na podzim v křesle přímo voleného primátora nahradit svoji stranickou kolegyni Hannu Gronkiewizovou-Waltzovou. Trzaskowski kandiduje jako kandidát PO a strany Moderní.

Druhá Zemanova zahraniční cesta. V Polsku se sejde s Dudou a podívá se do Bělověžského pralesa

Číst článek

Kampaň odstartovala záhy poté, co vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) oznámila, že kandidátem koalice Sjednocené pravice bude Jaki. Ten je zároveň poslancem a náměstkem ministra spravedlnosti.

Upozornil na sebe zejména parlamentní vyšetřovací komisí, jež má objasnit okolností kolem privatizace pozemků v centru Varšavy, která je spojená se současným vedením města, ale i kontroverzním „zákonem o holokaustu“, jehož je autorem.

Osobní útoky a zesměšňování

Oba mladí politici se pak na sítích pustili do velmi osobních útoků. Jaki v sobotu zveřejněném spotu uvedl, že „není možné dělit Varšavany podle toho, odkud pochází“.

Po zveřejnění informace o fotografii Barrandovského mostu na twitteru uvedl, že ve svém štábu „našel malého krtečka“ a zveřejnil oblíbenou českou kreslenou postavičku.

Na video pak v neděli večer reagoval Trzaskowski. V krátkém spotu s českou vlajkou zve lámanou češtinou na oslavy „Dne vlajky“ 2. května ve varšavské čtvrti Praha.

Zmínka o českém mostu také spustila na twitteru lavinu satirických reakcí a mnohých fotomontáží spojených s českým prostředím - nechybí na nich například moderátor Událostí České televize Michal Kubal.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme