Pátý obviněný kvůli ovlivňování voleb. Právník Van der Zwaan podle FBI lhal o svých kontaktech

Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller pověřený vyšetřováním ruského vlivu na předloňské americké prezidentské volby v úterý v kauze obvinil další, už pátou osobu. Právník Alex Van der Zwaan, jehož jméno se dosud ve zprávách o aféře neobjevilo, údajně lhal při svědectví o kontaktech s bývalým poradcem volebního štábu Donalda Trumpa Rickem Gatesem.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova FBI ve Washingtonu | Zdroj: Reuters

Gates byl v roce 2016 spolupracovníkem Paula Manaforta, který jistou dobu volební kampaň budoucího prezidenta řídil. Oba muže loni v říjnu Mueller obvinil, že FBI lhali, což odmítají.

Stejná obvinění padla i proti Trumpově zahraničně politickému poradci Georgi Papadopoulosovi a bývalému bezpečnostnímu poradci Michaelu Flynnovi. Oba se ke lhaní naopak přiznali.

Lavrov: Stížnosti USA na ruské vměšování do prezidentských voleb nejsou nic než žvanění

Číst článek

Van der Zwaan podle Muellera podal týmu FBI loni v listopadu lživé informace o kontaktech své právní firmy s Gatesem z roku 2012. Týkaly se Ukrajiny, konkrétně tehdejší soudní kauzy expremiérky Julije Tymošenkové.

Podle agentury Reuters byl obviněn i z toho, že vymazal či jinak znepřístupnil soubory elektronické pošty, které si Muellerova skupina vyžádala. V textu obvinění podle Reuters figuruje ještě další člověk, s nímž Van der Zwaan jednal. Je ale označen jen jako „Osoba A“.

Styky s Ukrajinou měl Gates i Manafort, který jistou dobu působil jako poradce proruského prezidenta Viktora Janukovyče, svrženého v roce 2014. Oba jsou mimo jiné obviněni z toho, že se v USA neregistrovali jako „zahraniční agenti“ pracující pro cizí politický subjekt, jak jim to zákon ukládá.

Kromě toho jsou obviněni ze spiknutí za účelem praní špinavých peněz, z křivého svědectví a ze zatajení informací o svých zahraničních bankovních účtech. S údajným ruským volebním vměšováním jejich kauza přímo nesouvisí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme