‚Nechtěla jsem, aby byl Manafort vinný. Ale byl,‘ promluvila poprvé členka soudní poroty

Bývalý šéf volební kampaně nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort unikl uznání viny v deseti bodech obžaloby z celkových 18 jen díky hlasu jedinému porotce. V rozhovoru s televizí Fox News to prohlásila Paula Duncanová, která se zpravodajské stanici sama přihlásila jako jedna ze členek soudní poroty.

Washington (Aktualizováno: 10:12 23. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paul Manafort na skici ze soudní síně | Foto: Bill Hennessy | Zdroj: Reuters

Porota, kterou tvořilo šest žen a šest mužů, se v úterý shodla na Manafortově vině v osmi bodech obžaloby, ve zbývajících deseti jednomyslný postoj najít nedokázala.

„Byl tam jeden nesouhlas,“ řekla Duncanová, která identitu tohoto porotce nesdělila. Uvedla jen, že to byla žena. „Snažili jsme se ji přesvědčit, ať si prohlédne písemné důkazy. Znovu a znovu jsme jí je předkládali, ale ona měla důvodné pochybnosti,“ vysvětlila.

První vítězství Muellera. Bývalý šéf Trumpovy kampaně je částečně vinný z daňových podvodů

Číst článek

Právě o vysvětlení pojmu důvodné či rozumné pochybnosti porotci požádali soudce Selbyho Ellise, který proces řídil. Ellis jim jednoduše odvětil, že jde o pochybnosti opírající se o zdravý rozum. Podle zákona má porota obžalovaného zprostit obvinění v případě rozumných či důvodných pochybností o jeho vině.

„Nechtěli jsme, aby to skončilo bez rozhodnutí, tak jsme se ji během času navíc pokoušeli přesvědčit. Nakonec ale trvala na svém a to je důvod, proč nemáme v deseti bodech verdikt,“ řekla. Porota se radila celkem čtyři dny, než své rozhodnutí oznámila. Soudce prozatím dal obžalobě do 29. srpna čas na to, aby se rozhodla, zda se pokusí dosáhnout Manafortova odsouzení i ve zbývajících deseti bodech.

Nad zákonem nikdo nestojí

Duncanová se k členství v porotě veřejně přihlásila jako první z 12členného sboru. Totožnost porotců byla totiž z bezpečnostních důvodů utajena. Duncanová ale tvrdí, že obavy nemá. „Veřejnost, Amerika, by podle mě měla vědět, jak blízko to bylo a že důkazy byly drtivé,“ řekla o procesu.

Duncanová rovněž prohlásila, že je velkou příznivkyní prezidenta Trumpa a že si před procesem přála, aby byl Manafort osvobozen. „Nechtěla jsem, aby byl Paul Manafort vinný. Ale byl. Nad zákonem nikdo nestojí,“ dodala.

„Jistě, pan Manafort byl přistižen při porušování zákona, ale nebyl by, kdyby nešli po prezidentu Trumpovi,“ prohlásila s odkazem na práci zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Ten prověřuje ruskou roli v amerických prezidentských volbách a své pátrání zaměřil na někdejší Trumpův štáb. Trump spolupráci s Ruskem odmítá a vyšetřování označuje za hon na čarodějnice. Stejný termín použila v rozhovoru s Fox News i Duncanová.

Duncanová také řekla, že během procesu měla obžaloba velké problémy udržet pozornost. „Hodně často vypadali znuděně, jindy zase krátce usnuli, nejméně dva z nich,“ uvedla o zástupcích prokuratury.

Manafortova vina se týká defraudací a daňových podvodů, mimo jiné i z doby, kdy pracoval jako poradce proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče, svrženého v únoru 2014. S Trumpovou kampaní před prezidentskými volbami proces nesouvisel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme