Spiknutí proti USA a pokus ovlivnit svědky. Manafort si ve vězení odpyká 3,5 roku navíc

Washingtonský soud ve středu vyměřil bývalému šéfovi volebního štábu Donalda Trumpa Paulu Manafortovi trest vězení v délce šest let a jeden měsíc za spiknutí. Část výkonu trestu poběží souběžně s trestem v jiné kauze, takže ve skutečnosti si Manafort ze středečního verdiktu odpyká přibližně 3,5 roku a dohromady má za mřížemi strávit 7,5 roku. Trump k případu řekl, že zatím neuvažoval o jeho omilostnění.

Washington (Aktualizováno: 22:14 13. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paul Manafort přichází před soud ve Washingtonu | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Manafort se před vynesením rozsudku u soudu omluvil za konspirační trestné činy, z nichž ho usvědčil zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller, který se zabývá vlivem Ruska na prezidentské volby v roce 2016.

Mám život v troskách, říká exšéf Trumpova volebního týmu Manafort. Soud mu uložil 47 měsíců vězení

Číst článek

Manafort byl odsouzen za spiknutí proti USA a z pokusu ovlivňovat svědky. Ke svým činům se přiznal v září na základě dohody s Muellerem.

Soudkyně Amy Bermanová Jacksonová řekla, že 30 měsíců z nového trestu poběží souběžně s výkonem trestu z jiného procesu, v němž byl minulý čtvrtek odsouzen k 47 měsícům vězení za daňové a bankovní podvody.

Bývalý šéf trumpova volebního štábu se ve středu před vyměřením trestu za své činy omluvil a žádal soudkyni o shovívavost.

Už předchozí trest byl přitom nečekaně mírný, jelikož mu původně hrozilo až 24 let za mřížemi. Ve středu hrozil 69letému republikánskému politickému poradci až desetiletý trest.

Prezident Trump ve středu řekl, že zatím neuvažoval o udělení milosti. „Zatím jsem na to ani nepomyslel. Zkrátka to není něco, nad čím teď přemýšlím,“ řekl Trump novinářům v Bílém domě.

„Paula Manaforta je mi líto, to vám mohu říci,“ dodal americký prezident. O možné prezidentské milosti se spekulovalo v médiích.

Žádný z Manafortových případů nesouvisí přímo s Trumpovou prezidentskou kampaní, Mueller ale zločiny odhalil v rámci vyšetřování ruské kauzy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme