Exšéf Trumpovy kampaně stanul před soudem. Má jít o test Muellerova vyšetřování

Výběrem 12 porotců a čtyř náhradníků začal v úterý v Alexandrii v americkém státu Virginii proces s bývalým šéfem volebního štábu Donalda Trumpa Paulem Manafortem. Proces je v médiích vnímán jako test týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který vyšetřuje případné ruské ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016. Sám Trump celé vyšetřování kritizuje jako „hon na čarodějnice“.

Alexandria (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Devětašedesátiletý Manafort podle agentury AP sedí klidně na lavici obhajoby. Byla sice na něj uvalena vazba, ale u soudu má na sobě oblek, nikoliv vězeňské oblečení.

Konspirace není zločin, napsal Trump na twitteru. Komentoval vyšetřování zásahu do voleb

Číst článek

Před soudem se podle agentury Reuters objevila hrstka demonstrantů s loutkou Donalda Trumpa v životní velikosti a s transparenty s nápisy na Manafortovu adresu „Trump na tebe nemá čas“, „Teď je to Muellerův čas“ či „Líbí se mi tvůj nový oblek“ (s fotografií ve vězeňské kombinéze).

Miliony od Janukovyče

Manafort je v tomto procesu obviněn ze zatajení desítek milionů dolarů, které získal v roli poradce proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče, svrženého lidovým povstáním v únoru 2014, jakož i daňových a bankovních podvodů.

Desítky kandidátů v síni federálního soudu momentálně čelí otázkám soudce a právníků, které mají ukázat, zda jako porotci dokážou být spravedliví a nestranní. V některých případech před americkými soudy trval výběr poroty i několik týdnů.

Prokurátoři se snaží opatřit si podrobnosti o Manafortově práci pro proruskou politickou stranu na Ukrajině, což má zvýšit pravděpodobnost, že se objeví nové informace o Manafortově napojení na Rusko. Manafort naopak podal návrh, aby podrobnosti o této práci byly vyloučeny z procesu.

Federální soudce Thomas Selby Ellis se chystá rozhodnout, zda mohou být do procesu zahrnuty důkazy týkající se Ukrajiny, až po výběru poroty.

Bývalý šéf Trumpovy kampaně míří za mříže. Soudkyně zrušila jeho kauci

Číst článek

První poradce u soudu

Lobbista, který trvá na své nevině, je prvním z někdejších Trumpových poradců, jenž stane před soudem. Podle amerických médií může proces, přestože bezprostředně nesouvisí s vyšetřováním údajné ruské předvolební spolupráce s Trumpovým týmem, přinést prezidentovi nežádoucí pozornost.

Soud ve Virginii představuje první test Muellerovy schopnosti usvědčit bývalého Trumpova spolupracovníka. Tři další, včetně Manafortova dlouholetého obchodního partnera Ricka Gatese, se rozhodli přiznat a spolupracovat s Muellerem.

Manafort je obžalován v 18 bodech údajných daňových a bankovních podvodů. Celkem může být odsouzen k desítkám let za mřížemi. Podle některých expertů však není vyloučeno, že mu Trump případný trest zmírní či promine.

Manafort čelí rovněž obvinění v souvislosti s tím, že utajil své působení v roli poradce bývalého prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče. Soud v této věci začne v září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme