Manafort úmyslně lhal vyšetřovatelům v kauze ruského vměšování do voleb, oznámila federální soudkyně

Bývalý šéf volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort úmyslně lhal vyšetřovatelům a federální porotě v případě údajného vměšování Ruska do voleb v USA. Oznámila to federální soudkyně Amy Bermanová Jacksonová, podle níž existují dostatečné důkazy o tom, že Manafort lhal v rozporu s jeho dohodou o spolupráci.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paul Manafort | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Bermanová Jacksonová dospěla k závěru, že existují dostatečné důkazy pro to, že Manafort porušil dohodu o spolupráci tím, že lhal ve třech z pěti předložených bodů. Manafort lhal o svých stycích se svým někdejším rusko-ukrajinským spolupracovníkem Konstantinem Kilimnikem, který má údajně vazby na ruskou rozvědku.

Bývalý šéf Trumpova štábu Manafort možná předával data o volební kampani do Ruska

Číst článek

Prokurátoři Manaforta obvinili, že lhal o svých rozpravách s Kilimnikem o případném ukrajinském mírovém plánu. Mimo jiné jde o schůzku počátkem srpna 2016, kdy Manafort byl v kampani Donalda Trumpa stále ve vysokém postavení. Zúčastnil se jí tak Manafortův náměstek Rick Gates. Podle obvinění prokuratury Manafort rovněž nemluvil pravdu o sdílení volebních údajů s Kilimnikem.

Manafortovi obhájci tvrdí, že jejich klient nezamýšlel vyšetřovatele záměrně oklamat, spíše některé detaily pozapomněl. Nebylo podle nich také prokázáno, že že dotčené téma je pro vyšetřování důležité.

Manafort stále ve vazbě a čeká na trest. Rozhodnutí soudkyně snižuje jeho šance, že získá sníženou sazbu. Verdikt má padnout příští měsíc, napsala agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme