Další ztráta pro protievropský UKIP. Po Farageovi partaj opouští bývalý předseda Nuttall

Po Nigelu Farageovi se Stranu nezávislosti Spojeného království rozhodl opustit další její bývalý předseda Paul Nuttall. Ani jemu se nelíbí rozhodnutí současného lídra strany Gerarda Battena, který před časem jedním ze svých poradců jmenoval představitele britské krajní pravice Tommyho Robinsona.

Londýn (Aktualizováno: 15:20 7. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paul Nuttall - bývalý předseda strany UKIP

Paul Nuttall - bývalý předseda strany UKIP | Zdroj: Reuters

Informovala o tom v pátek televizní stanice Sky News. Nuttall je poslancem Evropského parlamentu (EP).

Předsedou Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), která se zasazuje za odchod Británie z EU, byl mezi listopadem 2016 až červnem 2017.

Vláda Mayové pohrdá parlamentem, rozhodla dolní komora. Vadí jí nezveřejnění dokumentů k brexitu

Číst článek

Strana se podle něj nyní „ubírá směrem, který je podle mě pro brexit škodlivý“. Proto se rozhodl UKIP po čtrnácti letech členství opustit. Europoslancem chce ale zůstat až do vypršení svého mandátu, což bude v příštím roce.

V prohlášení Nuttall kritizoval především jmenování výrazné postavy britské krajní pravice Tommyho Robinsona poradcem současného předsedy pro otázky gangů znásilňujících ženy, a pro vězeňské reformy. „Spojení s Tommym Robinsonem zkrátka odpudí řadu umírněných podporovatelů brexitu a nevyhnutelně (brexit) poškodí,“ uvedl Nuttall.

Jmenování Robinsona poradcem označil za „katastrofální omyl“.

Protiislámský aktivista

Robinson, vlastním jménem Stephen Yaxley-Lennon, dříve šéfoval krajně pravicové Anglické obranné lize (EDL) a média jej nyní označují i jako protiislámského aktivistu. Pravidelně se dostává do problémů s britskými úřady a dvakrát již byl odsouzen za pohrdání soudem. Podruhé se tak stalo v květnu, kdy mu soud uložil 13 měsíců vězení, Robinson byl ale po odvolání trestu zproštěn.

Britský politik Nigel Farage opouští stranu, kterou před lety zakládal. Vadí mu její příklon k extremismu

Číst článek

Gerard Batten se stal předsedou UKIP letos v únoru. Opakovaně zdůraznil, že strana není protimuslimská, zároveň však trvá na tom, že islám je „kultem smrti“.

Kromě Nuttalla tento týden odchod ze strany oznámil i bývalý předseda a jedna z nejvýraznějších tváří kampaně proti členství Británie v EU Nigel Farage. Také on za důvod, proč se rozhodl opustit stranu, kterou vedl celkem téměř deset let, označil příklon strany ke krajní pravici a protimuslimské rétorice.

V roce 2015 získala UKIP pod Farageovým vedením ve volbách 3,9 milionu hlasů, loni pod Nuttallovým vedením už jen necelých 600 tisíc Nuttall následně na funkci předsedy rezignoval. Kromě dvou expředsedů opustilo v poslední době UKIP i několik dalších europoslanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme