Samozvaný ochránce svobody i ‚ruský Zuckerberg‘. Kdo je zatčený šéf Telegramu Pavel Durov?

Svérázného miliardáře Pavla Durova v neděli v Paříži zatkla francouzská policie kvůli nedostatečnému moderování obsahu na komunikační platformě Telegram, kterou Durov v roce 2013 založil. Durov na sebe ale upoutává pozornost svým až odmítavým postojem k zákonům a restrikcím a také silnými prohlášeními o ochraně svobody slova už od roku 2006.

Profil Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel komunikační platformy Telegram Pavel Durov

Zakladatel komunikační platformy Telegram Pavel Durov | Foto: Albert Gea | Zdroj: Reuters

Pro Pavla Durova, devětatřicetiletého miliardáře původem z Ruska, nejsou střety s úřady různých zemí něčím novým – volnomyšlenkářská správa jeho komunikační platformy Telegram vyústila například v její dočasné zablokování v Brazílii a dlouhodobě vadí i Kremlu.  

Přesto v neděli francouzská policie překvapila, když na Durova vydala zatykač a jen pár měsíců před jeho čtyřicátými narozeninami ho zadržela na pařížském letišti.

Následovala vlna reakcí – jiný prominentní miliardář, šéf sítě X Elon Musk doprovodil svůj tweet o tom, že „v Evropě je rok 2030 a vás popraví za to, že olajkujete meme“, hashtagem #FreePavel.

Někteří ruští blogeři podle agentury Reuters vyzvali k protestům před francouzskými ambasádami a dokonce i Leonid Volkov, bývalý poradce někdejší hlavy ruské opozice Alekseje Navalného, napsal, že Durov „není komplicem za zločiny spáchané uživateli Telegramu“.

Komunikační platforma, kterou dnes používá více než 900 milionů lidí na celém světě a v některých oblastech konkuruje i aplikacím jako WhatsApp nebo TikTok, podle francouzských úřadů nedostatečně moderuje obsah.

Pavel Durov

  • zakladatel sociálních sítí VKontakte a Telegram se narodil 10. října 1984 v sovětském Leningradu
  • ve čtyřech letech se s rodinou přestěhoval do Itálie, do Ruska se vrátili po pádu Sovětského svazu
  • spolu se starším bratrem Nikolajem se od dětství vyznačují nadáním pro matematiku
  • vystudoval anglickou filologii a překladatelství na Petrohradské státní univerzitě
  • podle magazínu Forbes je s majetkem v hodnotě 15,5 miliardy dolarů 120. nejbohatším člověkem na světě

V pondělí francouzský prezident Emmanuel Macron napsal, že Durovovo zatčení nebylo motivováno politicky, ale že jde o rozhodnutí justice.

Zatčení šéfa Telegramu na francouzské půdě se podle Macrona odehrálo v rámci aktuálního soudního vyšetřování. „V žádném případě nejde o politické rozhodnutí. Je na soudcích, aby v této věci rozhodli,“ podotkl Macron.

Vzestup a pád v Rusku

Durovův první velký střet s úřady přišel už před více než deseti lety – a o Telegram v něm nešlo. Durov v roce 2006 se svým bratrem Nikolajem založil sociální síť VKontakte, dnes nejpopulárnější podobnou platformu v Rusku, tamní obdobu Facebooku.

S raketovým růstem sítě, která má dnes hodnotu více než tří miliard dolarů, se dostal i do hledáčku Kremlu. V prosinci 2011 se před jeho bytem v Petrohradu objevili ozbrojení agenti ruské bezpečnostní služby, kteří požadovali, aby na síti zablokoval účet již zmíněného Alexeje Navalného a další aktivity ruské opozice.

Durov neuposlechl a místo toho popsal tento zážitek na internetu. Ve světě tak proslul jako Rus, který si navzdory Kremlu dělá věci tak trochu po svém. O rok později třeba vyvolal v Petrohradu rozruch, když z okna budovy v centru města házel do poblázněného davu papírové vlaštovky s pětitisícovými rublovými bankovkami.

Sílící tlak ruské vlády ho ale donutil o dva roky později prodat jeho zbývající podíl v platformě a v roce 2014, krátce po ruské anexi Krymu, kdy odmítl předat Kremlu osobní data lídrů ukrajinské opozice, skončil jako šéf sítě a Rusko opustil. Po sobě zanechal text, ve kterém vyjmenoval sedm důvodů, proč už se nevrátí: zkritizoval v nich nefunkční justici, ekonomiku nebo třeba vzdělávací systém.

Po odchodu z Ruska se usadil v Dubaji a následně podpořil cukrovarnictví Svatého Kryštofa a Nevisu, malého ostrovního státu v Karibském moři, darem čtvrt milionu dolarů – tím získal občanství, pas a také prostor na vývoj nového projektu: Telegramu.

Šifrování jako symbol svobody

‚Tři šikovní kluci nabízejí své služby, lámeme kosti a mrzačíme.‘ Zločinci inzerují své služby na telegramu

Číst článek

Durov tvrdí, že chtěl veřejnosti nabídnout možnost posílat si zprávy chráněné takovým šifrováním, díky kterému se k jejich datům nedostanou žádné třetí strany, včetně jejich vlád. Aplikaci uvedl v roce 2013, tedy ve stejném období, kdy Edward Snowden ukázal míru sledování americkou vládou a šifrování se stalo velkým tématem pro všechny podobné platformy.

Společnost nemá stálé zázemí, zaměstnanci se označují za „nomády“ a Durov přiznal, že společnost je registrovaná hned v několika zemích. Poučil se tak prý z minulosti a chtěl tak zabránit tomu, že by spoléhal na jedinou jurisdikci. „Bez ohledu na to, jak dobře to může vypadat, netušíte, jaké šílené regulace by tam mohli v budoucnu zavést,“ vysvětlil.

Jeho krédem je nabídnout uživatelům prostor, kde je svoboda bez jakýchkoli hranic. Opakovaně vysvětloval, že odmítá „cenzuru“ a chce chránit uživatele platformy. Sám se postavil do role „ochránce svobody“.

Mimo to Durov opakovaně upozorňuje na to, že žije sám, nepije alkohol, kávu ani nejí maso. V červenci s pompou sdělil, že je díky dárcovství spermatu otcem více než stovky dětí.

Dále také vyzdvihuje svou vytrvalost a vysokou motivaci. „Když mi v roce 1995 bylo jedenáct, slíbil jsem si, že každý den budu chytřejší, silnější a svobodnější,“ napsal na svůj kanál k příležitosti jedenáctiletého výročí od založení Telegramu.

„Lidé milují nezávislost. Milují soukromí, svobodu… Je spousta důvodů, proč začnou používat Telegram,“ řekl letos v dubnu kontroverznímu pravicovému novináři Tuckeru Carlsonovi.

Islámský stát na Telegramu

Jeho přesvědčením ale 13. listopadu 2015 zatřásla zhruba desítka mužů, když zahájila střelbu do civilistů v centru Paříže, mimo jiné v klubu Bataclan. Při teroristickém útoku, ke kterému se přihlásil Islámský stát, zemřelo 129 lidí. Při následném vyšetřování pak vyšlo najevo, že útočníci čin plánovali několik měsíců online – a mimo jiné na zašifrovaném Telegramu.

Durov se tak ocitl uprostřed morálního dilematu – umožnit úřadům přístup k uživatelským datům, aby bylo možné podobným útokům zabránit, nebo se skálopevně držet svého přesvědčení, že chce nabídnout bezmeznou svobodu.

V rozhovoru pro americkou CBS po útoku nakonec prohlásil, že „není možné udělit jednu výjimku policii, aniž byste neohrozili soukromou komunikaci stovek milionů lidí“. K nižšímu zabezpečení se stavil odmítavě a argumentoval tím, že by si přece teroristé vytvořili snadno vlastní aplikaci.

Situaci změnila až překvapivá spolupráce s Europolem. Durovovi zřejmě bylo sympatické, že organizace nad ním nemá žádnou právní pravomoc a jde skutečně o čistou spolupráci. Telegram na konci roku 2016 začal hledat a odstraňovat zhruba 70 kanálů Islámského státu týdně a zřídil oficiální kanál, kde o krocích proti teroristům informuje – ISIS Watch.

V roce 2019 pak Telegram ve spolupráci s Europolem odstranil 43 tisíc účtů napojených na teroristy, čímž pro danou chvíli prakticky smazal Islámský stát z internetu. Jak ale víme, ne na dlouho. Podle průzkumu společnosti CYFIRMA, která se zabývá odhalováním externích hrozeb, zůstává Telegram pro Islámský stát důležitým kanálem a teroristé jsou na platformě aktivní dodnes. 

Moderace obsahu nepřichází

A netýká se to jen Islámského státu, v jedné z telegramových skupin se radikalizoval i útočník na slovenský gay bar Tepláreň, který zabil dva lidi. „Obsah tam je skutečně od koťátek po uřezané hlavy,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál analytik Josef Šlerka.

2:54

‚Potřebujeme vaše účty, odměna až 50 tisíc.‘ Cizinci na Telegramu najímají Čechy a dělají z nich bílé koně

Číst článek

Francouzské úřady zmiňují také obchod s drogami, pedofilní trestné činy nebo podvody. Radiožurnál například v červnu upozornil na ruskojazyčnou skupinu, která na Telegramu pere peníze přes Čechy, ze kterých dělá bílé koně.

Durov ale žádné další kroky pro potlačení nelegálních aktivit na Telegramu nepodnikl. Namísto toho zdůrazňuje své přesvědčení o významu svobodné platformy. V letošním rozhovoru s pravicovým novinářem Tuckerem Carlsonem řekl, že vždy ve velkém podporoval volný trh, svobodu shromažďování a svobodu slova.

Zároveň v rozhovoru podpořil jiného svérázného miliardáře Elona Muska a ocenil jeho koupi někdejšího Twitteru. „Pod ním se ze sítě stává čím dál důležitější hráč na poli svobody slova,“ řekl. Sociální síť přejmenovaná na písmeno X přitom za podobně volnomyšlenkářský přístup k omezování obsahu čelí rostoucí kritice.

„Telegram pro mě nikdy nebyl o penězích. Nevlastním pozemky, letadla ani jachty. To není můj životní styl. Chci se soustředit na Telegram,“ řekl Durov poté, co si tipl, že platforma do několika měsíců překročí hranici miliardy uživatelů. Naznačil, že majetek by ho rozptyloval.

Miroslav Harant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme