Petr Pavel odletěl do New Yorku, promluví na Valném shromáždění OSN. Čekají ho i bilaterální jednání

Prezident Petr Pavel se vydává do New Yorku, kde promluví na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Je to po šesti letech poprvé, co na něm s projevem vystoupí český prezident. V posledních letech zastupoval Česko na valném shromáždění zpravidla premiér nebo ministr zahraničí. Petra Pavla nyní doprovází ministr Jan Lipavský (Piráti). Na místě se setká s řadou světových politiků.

Od stálého zpravodaje New York (Aktualizováno: 13:45 17. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V New Yorku se Petr Pavel v pondělí zúčastní summitu o cílech udržitelného rozvoje, kde promluví jménem skupiny 45 zemí, které se rozhodly snižovat emise skleníkových plynů. Jde například o Kanadu, Mexiko, Nizozemsko, Španělsko a řadu dalších nejen evropských zemí.

Válka na Ukrajině nezastiňuje jiné konflikty. OSN by prospěla reforma, míní předseda lidskoprávní rady

Číst článek

V úterý vystoupí ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN a na recepci se stejně jako další desítky státníků setká s americkým prezidentem Joem Bidenem. Domluvena je i řada dvoustranných jednání.

Pavel se tak setká například s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem, generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem či lichtenštejnským dědičným princem Hansem Adamem II.

Společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou pozval na středu večer na recepci v České národní budově několik prezidentů k oslavě 30 let samostatného členství Česka a Slovenska v OSN.

Petr Pavel měl odletěl podle plánu během nedělního poledne. Připojí se k němu i ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, který přednese projev k plánovanému Summitu budoucnosti.

‚Konfrotační okamžiky‘

„Předpokládám, že bude mnoho příležitostí o konfliktu na Ukrajině hovořit. Bude-li potvrzena možnost pro Českou republiku vystoupit v Radě bezpečnosti, což zatím ještě není,“ upozornil Pavel.

Pavel se sešel s Lipavským před společnou cestou na Valné shromáždění OSN, probrali i válku na Ukrajině

Číst článek

Konfrontační okamžiky očekává kvůli tomu, že mnoho zemí se na ruskou invazi na Ukrajinu dívá podle něho jinak, ne z hlediska principu porušení mezinárodního práva.

„Vidí spíše pozici Ruska jako toho, kdo uplatnil právo silnějšího. Budu se snažit ve vystoupení na Valném shromáždění apelovat na to, abychom se na řešení problémů ve světě dívali ne jako na konfrontaci, ale jako na soutěžení podle férových a srozumitelných pravidel,“ podotkl prezident.

K takovému pohledu je třeba podle něho hledat partnery i mezi zeměmi Afriky, Jižní Ameriky a střední Asie. „Pokud v tomto soupeření uspěje autoritářský pohled na svět prezentovaný ať už Ruskem, nebo Čínou, pak naše část světa ztratí,“ řekl Pavel.

Na novinářský dotaz sdělil, že nemá domluvenu bilaterální schůzku s americkým prezidentem Joe Bidenem a neočekává ani setkání se Zelenským v tomto formátu, pokud se ukrajinský prezident Valného shromáždění zúčastní.

Pavel Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme