Důvody k protiruským sankcím trvají, nemá smysl spekulovat, tvrdí Telička

Nejvyšší ústavní činitelé se na Pražském hradě shodli, že důvody pro protiruské sankce trvají. Takový závěr vítá místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, podle kterého se jedná o společnou unijní pozici, na jejímž vytvoření a schválení se Česká republika podílela.

DVACET MINUT RADIOŽURNÁLU Praha / Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Telička ve vysílání Radiožurnálu. | Foto: Kristýna Hladíková | Zdroj: Český rozhlas

„Jsou účinné, což svolání této schůzky a časté komentáře z Ruska pouze potvrzují,“ říká Telička ve Dvaceti minutách Radiožurnálu s tím, že sankce jsou cílené na konkrétní subjekty a osoby, které nesou konkrétní zodpovědnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s místopředsedou Evropského parlamentu Pavlem Teličkou o protiruských sankcích a také o možném střetu zájmů Andreje Babiše.

„Do budoucna nelze vyloučit, že mohou být rozšířeny i na další osoby, pokud dospějeme k závěru, že je konkrétní skutek a čin, za který nesou zodpovědnost a který je v rozporu s mezinárodními právními normami,“ vysvětluje.

Je také možné, že časem Rusko bude připraveno nejenom k dialogu, ale i ústupkům a kompromisům, a nevylučuje tak, že by mohlo dojít k částečnému uvolnění.

„Z mého pohledu a z pohledu absolutní většiny v Evropském parlamentu důvody trvají a v této chvíli nemá smysl spekulovat nad tím, jak dlouho budou trvat,“ přiznává Telička.

Prezident Miloš Zeman je dlouhodobým kritikem sankcí a podle některých politiků chtěl prosadit tlak na jejich zmírnění. Podobně o účinnosti sankcí pochybuje i premiér Andrej Babiš z hnutí ANO.

„To, že se schůzka konala, že ji prezident svolal, představuje určitý signál, který není pozitivní. Pan prezident usiluje maximálně o zvednutí sankcí, je v této věcí pod tlakem, je lobbován, ať už svým bezprostředním okolím nebo z Moskvy,“ dodává Pavel Telička.

Marie Bastlová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme