Slovenský exministr a bývalý šéf Markízy Pavol Rusko odmítl u soudu obžalobu z objednání vraždy

Bývalý šéf slovenské televize Markíza a exministr hospodářství Pavol Rusko v pátek u soudu odmítl obžalobu, že si v roce 1997 objednal v podsvětí vraždu své společnice z Markízy Silvie Volzové, aby získal její podíl v této nejsledovanější televizi v zemi. V případu přípravy vraždy, ke které nakonec nedošlo, jsou obžalováni i další tři lidé, podle médií někdejší představitelé slovenské mafie. Před soudem dva z nich vypovídali proti Ruskovi.

Bratislava (Aktualizováno: 15:16 24. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavol Rusko, někdejší spolumajitel TV Markíza a bývalý slovenský ministr hospodářství (archivní foto) | Foto: Vladimír Šimíček / SME | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Jsem nevinen a nic z toho, co mi je kladeno za vinu, jsem nespáchal,“ řekl Rusko. Popřel tvrzení, že za vraždu Volzové složil zálohu půl milionu tehdejších slovenských korun. Řekl také, že s převody podílů v Markíze by musela souhlasit takzvaná licenční rada.

V novodobé historii Slovenska je to poprvé, kdy se bývalý člen vlády postavil před soud kvůli obžalobě z přípravy vraždy. Rusko prý slíbil za likvidaci Volzové odměnu 20 milionů slovenských korun.

Bývalého slovenského ministra Pavola Ruska zadržela policie. Podezírá ho z objednání vraždy

Číst článek

Rusko podle médií přiznal, že se v 90. letech setkal s bossem slovenské mafie Mikulášem Černákem, který si nyní odpykává doživotí za několik vražd. Rusko tvrdil, že schůzky se zúčastnil kvůli obavě, že ho chce někdo zavraždit. Právě Černák, který je jedním z obžalovaných z přípravy vraždy Volzové, během líčení svědčil proti Ruskovi. Černákovo doznání viny soud ale nepřijal.

V neprospěch Ruska vypověděl u soudu také Černákův bývalý společník a další obžalovaný Miloš Kaštan, který byl dříve odsouzen k mnohaletému vězení za účast na vraždách.

Naopak čtvrtý obžalovaný Róbert Lališ během líčení popřel, že by se podílel na přípravě vraždy Volzové. Lališ byl loni odsouzen na doživotí v případu šesti vražd z konce 90. let. Média jej označují za bývalého šéfa jedné z bratislavských skupin podsvětí.

Po výslechu všech obžalovaných soud na září odročil líčení, které začalo ve čtvrtek. K soudu by měla být předvolána i Volzová. Tak se stání zatím nezúčastnila, její advokát to zdůvodnil obavami o život.

Aféra se směnkami

Rusko byl ministrem hospodářství v letech 2003 až 2005. Z této funkce musel odejít po aféře se směnkami, jejichž prostřednictvím si už jako ministr půjčil 100 milionů slovenských korun. Z politiky se Rusko stáhl a rovněž prodal svůj podíl v Markíze.

Loni Ruska spolu s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem policie obvinila z padělání směnek za desítky milionů eur, jejichž proplacení od Ruska i od Markízy požadovala jedna z Kočnerových firem. Kočner je obviněn i z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka, při které byla zastřelena i Kuciakova přítelkyně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme