Poláci se loučí se zavražděným primátorem. Rakev vystavili v instituci, kterou Adamowicz zakládal

Lidé v polském Gdaňsku se od čtvrtečního podvečera můžou oficiálně rozloučit se zavražděným primátorem Pawłem Adamowiczem. Politik nepřežil nedělní útok muže, který ho při dobročinné akci na náměstí v Gdaňsku pobodal. Primátor podlehl zraněním v pondělí. Od té doby je Polsko zahalené do smutku.

Gdaňsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé vzpomínají na zavražděného primátora a na pietní místa nosí svíčky. | Foto: Ondřej Turek

Rakev s tělem Pawła Adamowicze bude na 24 hodin vystavená v Evropském centru Solidarity. Jde o symbolické místo, instituci totiž Paweł Adamowicz zakládal. V předsálí už podle záběrů polských televizí stojí lidé ve frontách.

OBRAZEM: Památku zavražděného gdaňského primátora uctili lidé po celém Polsku

Číst článek

Na místě je také kondolenční kniha, do které první zápis udělal bývalý polský prezident Lech Wałęsa. Primátorovi vzkázal, že se znovu setkají v lepší chvíli. Evropské centrum Solidarity očekává, že přijdou tisíce lidí. Rodina si přála, aby s sebou návštěvníci nenosili květiny ani svíčky a raději ušetřené peníze věnovali buď na charitu, nebo hospicům.

Loučení s primátorem

Akce v centru solidarity je pouze první z řady dalších. V pátek vyjde z centra průvod do Mariánské Baziliky. Ta je hlavním gdaňským kostelem a symbolem města. Rodina si přála, aby tam byl Paweł Adamowicz pochovaný. Církev k tomu svolila, protože podle ní byl praktikujícím katolíkem a dobrým křesťanem.

V kostele se v pátek rakev uloží, ale pořád ještě bude veřejně přístupná. V sobotu ve 12 hodin potom začne pohřeb. Ten bude určitým mixem státního, církevního a občanského pohřbu. Dorazí na něj premiér Mateusz Morawiecki, prezident Andrzej Duda i bývalý premiér a v tuto chvíli předseda Evropské rady Donald Tusk.

Vyšetřování útoku

Mezitím pokračuje vyšetřování útoku. Policie oznámila, že vzhledem k počtu očitých svědků může výslech všech trvat až rok. Vyslechla už ale pachatelovi nejbližší. Matka útočníka mimo jiné dala rozhovor serveru Gazeta Wyborcza a tvrdí, že policii už v listopadu upozornila na psychický stav syna.

Útočník v Gdaňsku pobodal na charitativní akci primátora. Lékaři bojují o jeho život

Číst článek

Nezdálo se jí prý, co říkal, když za ním chodila do vězení. Tam si odpykával trest pět a půl roku za sérii bankovních přepadení. Matka to pověděla i viceprimátorovi Gdaňsku Piotru Kowalczukovi. Ten se k věci vyjádřil v televizi TVN24. „Mluvil o věcech spojených s politikou, o politicích - ne konkrétně o primátorovi, ale prostě o tom, co mu politici způsobili,“ řekl.

Matka nicméně uvedla, že jí bylo jasné, že syn může být nebezpečný. Ve 12 letech mu diagnostikovali problém s emocemi a chováním. Šla proto 30. listopadu na policii v Gdaňsku. V té době si její syn ještě odpykával trest.

Matka útočníka podle svého prohlášení upozornila věznici na hrozící nebezpečí, ale nic se nedělo. Vězeňská služba tvrdí, že vězně před propuštěním 8. prosince vyslechla a zprávu o výsledku poslala opět policii.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme