Chtěla vybrat pár tisíc, má 96 milionů. Poláci dokončili za zavražděného primátora charitativní sbírku

Dosbírat peníze na charitu za zavražděného gdaňského primátora Pawła Adamowicze. S takovým záměrem spustila Polka Patrycja Krzymińská online sbírku. Původní cíl, tedy 1000 zlotých (asi 6000 kč), už ale překročila mnohonásobně. Konečná částka se vyšplhala na v přepočtu 96 milionů korun. Primátora pobodal útočník během závěru charitativní akce Velký orchestr sváteční pomoci 13. ledna, o den později Adamowicz zraněním podlehl.

Gdaňsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hodinu před koncem sbírky činila vybraná částka v přepočtu přes 83 milionů korun | Foto: Repro iROZHLAS.cz | Zdroj: Facebook

V neděli odpoledne psal gdaňský primátor Paweł Adamowicz, že se mu podařilo v ulicích jeho města vybrat 5613,11 zlotých, tedy téměř 33 700 korun.

„Srdečně děkuji všem, kteří vhazovali peníze do mojí kasičky a pomohli mi překonat můj osobní rekord. Na podporu WOŚP (Velkého orchestru vánoční pomoci, pozn. red.) je ještě spoustu času. Zvu ty, kteří tak ještě neučinili, aby vystrčili paty z domu a připojili se k dobré zábavě. Hrajeme u Zlaté brány do 21.00,“ psal primátor na facebooku. V Gdaňsku vybíral pro WOŚP pravidelně.

Když pak večer na pódiu odpočítával vteřiny do závěru sbírky, vtrhl na scénu útočník a zasadil mu tři rány nožem. Druhý den Adamowicz svým zraněním podlehl.

Hodí se každý groš

Ještě před útokem si jeho statusu všimla Polka Patrycje Krzymińská a rozhodla se primátorovi pomoci. Stanovila si cíl tisíc zlotých, tedy 6000 korun, a poprosila o příspěvek své známé.

Desetisíce lidí se v Gdaňsku rozloučily se zavražděným primátorem. Kaczyński na pohřeb nedorazil

Číst článek

„Chceš společně se mnou podpořit šlechetný cíl? Sbírám peníze pro organizaci Velký orchestr vánoční pomoci a každý tvůj příspěvek – malý i velký – se počítá. Hodí se každý groš,“ napsala Krzymińská na facebooku.

Nevěděla ještě, že se stane večer Adamowiczovi osudný ani že nakonec vybere desítky milionů.

Právě na sociální síti sbírka peněz probíhala až do konce úterka. Těsně před koncem částky přibývaly raketovou rychlostí.

Během devíti dnů nakonec přispělo přes 264 503 lidí, kteří dohromady poslali v přepočtu téměř 96 milionů korun, přesněji 15 990 195 polských zlotých.

zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP

Czy chcesz wesprzeć wraz ze mną szlachetny cel? Zbieram pieniądze na rzecz organizacji WOŚP, a każdy Twój datek - zarówno mały, jak i duży - będzie się...

Velký orchestr pomoci

Velký orchestr vánoční pomoci (Wielka orchestra świątecznej pomocy) je nadace, která od roku 1993 vybírá peníze na nákup zdravotnických zařízení určených především dětem.

Peníze z Adamowiczovy sbírky poputují do gdaňské Nemocnice sv. Vojtěcha, která je použije na nákup neonatologické sanitky a dalšího vybavení.

‚Víte, jak je těžké udat vlastní dítě? Ale udělala jsem to.‘ Matka útočníka z Gdaňsku požádala o odpuštění

Číst článek

V loňském roce se podařilo charitě WOŚP vybrat 126 milionů zlotých, tedy zhruba 750 milionů korun. Peníze putovaly na „vyrovnávání šancí novorozenců“. Celkově nadace vybrala už kolem miliardy zlotých, tedy 6 miliard korun.

Část konzervativní pravice i katolické církve WOŚP bojkotují. Trnem v oku jsou jim liberální životní postoje jejího organizátora Jurka Owsiaka. Ten z vedení nadace v den Adamowiczovy smrti rezignoval, po výzvách se pak v sobotu rozhodl do funkce vrátit. Ocitl se ale pod kritikou kvůli necitlivému výběru data – návrat oznámil v den Adamowiczova pohřbu.

Charita se po volbách 2015, kdy vládu sestavila konzervativní strana Právo a spravedlnost, stala i politickým tématem – například provládní Polská televize, která je oficiálně veřejnoprávní institucí, akci celostátního významu upozaďuje a ignoruje. Například v minulém roce logo WOŚP, tedy červené srdce, na záběrech vymazala z bundy opozičního poslance.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme