Payne: Státy by měly pomáhat Haiti jednotlivě

Miliony lidí na Haiti stále čekají na pomoc po zemětřesení, které zdevastovalo jejich zemi minulý týden. Velké úsilí v současné chvíli napínají záchranáři na zprovoznění námořního přístavu v hlavním městě Port-au-Prince. Většinu těchto prací provedou američtí vojáci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haiti. Ostrov po zemětřesení.

Haiti. Ostrov po zemětřesení. | Foto: Pavel Polák

Spojené státy mají obecně hlavní roli při humanitárních operacích na Haiti. Co ale zbytek světa? Prezident České republiky a Polska Václav Klaus a Lech Kaczyňski včera kritizovali, jak si počíná Evropská unie. Podle nich není sedmadvacítka při pomoci Haiti dostatečně aktivní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Humanitární pomoc EU na Haiti. Téma pro zahraničně - politického poradce prezidenta ČR Jiřího Paynea.

To potvrdil i prezidentův poradce Jiří Payne. "Státy EU si platí několik let úředníky v Bruselu. Ti tvrdí, že jsou zapotřebí pro případ nenadálé humanitární a společně koordinované akce. Když pak taková situace nastane, jednají jen velmi těžkopádně, což před lety jasně dokázali během rozpadu Jugoslávie," řekl Payen Radiožurnálu a dodal:

"Myslím, že stojí za úvahu, zda není více účinná pomoc jednotlivých států. Vládní garnitury a aparáty zpravidla dokáží lépe dohlédnout na zmíněnou pomoc než bruselská administrativa. Stejný případ můžeme pozorovat i v ČR. Například hejtmanství je daleko blíž konkrétním projektům než Brusel a je také daleko efektivnější v rámci investičních záležitostí v krajích."

Pomoc Haiti je plánována na dva měsíce

Humanitární organizace i haitská vláda se snaží zajistit jídlo a provizorní ubytování tisícům lidí. Lidí bez domova je milion a půl. Haitská vláda učinila od zemětřesení první zásadní krok. Hodlá přesunout 400 tisíc lidí bez domova ze zničeného hlavního města Port-au-Prince do stanových táborů severně od města.

Na Haiti mezitím proudí pomoc z celého světa, potraviny, léky i peníze. Letiště v Port-au-Prince odbavuje 120 až 140 letů denně. Na čekacím seznamu je ale dalších 1400 letů. Američané se proto snaží zprovoznit alespoň část přístavu v Port-au-Prince. Podplukovník Ralph Riddle k tomu řekl:

Přehrát

00:00 / 00:00

Koordinace humanitární pomoci pro Haiti. Téma pro mluvčího Arcidiecézní charity v Olomouci Marka Navrátila.

"Připravujeme přístav pro nákladní lodě s pomocí. Už dnes jsme schopni pár lodí přijmout, ale ještě nás a humanitární agentury čeká spousta práce," řekl BBC americký podplukovník Riddle, který se spolu s dalšími vojáky snaží alespoň zčásti obnovit provoz přístavu v Port-au-Prince.

BBC si všimla, že britský lékařský časopis Lancet mezitím také přišel s ostrou kritikou způsobu, jakým na Haiti operují humanitární organizace. Tvrdí, že mnohé z nich se zajímají spíše o mediální kampaně, vlastní propagaci, že mezi sebou soutěží, takže snaha pomoci se kolikrát míjí účinkem, protože humanitární pracovníci na Haiti nemají žádné efektivní ústřední řízení.

Pod záštitou Charitas International ve čtvrtek odcestovali na Haiti také dva Češi, kteří trvale působí v rámci Arcidiecézní charity v Olomouci. Podle mluvčího Arcidiecézní charity Marka Navrátila by měli být oba členové nápomocni přímo haitským vládním humanitárním složkám a americké CRS, která působí na Haiti už 50 let.

"Arcidiecézní charita v Olomouci nechystá žádný sólo projekt. Zapojí se do takzvané koordinované pomoci, kterou uskutečňuje zmiňovaná Charitas International," řekl Navrátil Rádiu Česko a dodal:

"Plánovaná pomoc Haiti je nyní naplánovaná na dva měsíce. Poté zřejmě nastartují jiné projekty, které mají za cíl socializovat Haiťany."

Lukáš Vincourek, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme