BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Australský student chtěl zbořit negativní stereotypy o Severní Koreji. Vyhostila ho za špionáž

Obvinění Pchjongjangu, že jsem se dopustil špionáže, jsou falešná, prohlásil v úterý Alek Sigley, 29letý australský student, jehož minulý týden po několikadenním zadržování propustila a vyhostila Severní Korea. Dodal, že jeho pobyt a práce v KLDR pravděpodobně skončily, napsala agentura Reuters.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský student Alek Sigley | Foto: Kyodo | Zdroj: Reuters

Sigley byl donedávna jedním z hrstky západních studentů, kteří studují v Severní Koreji. Minulý týden zmizel a jeho rodina tvrdila, že o něm neslyšela od 25. června.

,Apolitický pohled na život v Pchjongjangu.‘ Dle KLDR se však zadržený student dopustil špionáže

Číst článek

Austrálie nemá diplomatické zastoupení v KLDR, a proto zahájila intenzivní pátrání po mladém Australanovi prostřednictvím třetích stran. Nakonec ho KLDR vyhostila 4. července poté, co jeho propuštění pomohli vyjednat švédští představitelé.

Severokorejské státní sdělovací prostředky později vydaly prohlášení, podle nichž se Sigley přiznal, že se dopustil špionáže prostřednictvím spolupráce se zahraničními sdělovacími prostředky včetně serveru NK News, který se specializuje na zpravodajství o Severní Koreji.

„Obvinění, že jsem špión, je (dost zjevně) falešné. Jediné materiály, které jsem předal NK News, byly ty, které byly zveřejněné v blogu, a totéž platí pro další média,“ napsal v úterý Sigley na twitteru. Dodal, že je z celé té situace velmi smutný, protože nebude moci dostudovat na pchjongjangské Kim Ir-senově univerzitě.

2. I am still very interested in North Korea and want to continue academic research and other work related to the country. But I currently have no plans to visit the country again, at least in the short term. Tongil Tours will be cancelling all its tours until further notice.

14:53 – 09. 07. 2019

36 91

Sigley dříve na sociálních sítích uvedl, že studuje korejskou literaturu na univerzitě v Pchjongjangu. Pořádal rovněž různé prohlídky, které organizovala jím založená cestovní kancelář Tongil Tours. Před dvěma lety veřejnoprávní televizi ABC sdělil, že chce rozbořit negativní stereotypy, které se vztahují k Severní Koreji.

„Severní Korea mě nadále velmi zajímá a chci pokračovat v akademickém výzkumu a další práci, která je s touto zemí spojená,“ napsal v dalším příspěvku na twitteru. „Ale momentálně nemám v plánu tu zemi znovu navštívit - alespoň ne v dohledné době.“ Jeho společnost Tongil Tours až do odvolání zastaví všechny cesty do KLDR, dodal.

„Možná už se nikdy neprojdu po ulicích Pchjongjangu - města, které má v mém srdci velmi zvláštní místo,“ napsal Sigley. „Už možná nikdy neuvidím své učitele a své společníky v cestovním průmyslu, které pokládám za své blízké přátele. Ale takový je život.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme