Pchjongjang odstupuje od smlouvy o nešíření jaderných zbraní

Severní Korea s okamžitou platností odstoupila od smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Pchjongjang zároveň odmítl budoucí dozor mezinárodních jaderných inspektorů ve svých nukleárních zařízeních. Severokorejský totalitní režim navíc hrozí válkou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejská jaderná elektrárna

Severokorejská jaderná elektrárna | Foto: GlobalSecurity.org

Nová korejská válka nakonec povede ve třetí světovou válku, uvádí se v dosud posledním prohlášení severokorejské vládní agentury. Jak hlásí východoasijský zpravodaj Radiožurnálu Robert Mikoláš, varování adresované Spojeným státům přichází krátce poté, co Pchjongjang de facto odmítl výzvu Washingtonu k obnovení vzájemného dialogu i rezoluci Mezinárodní agentury pro atomovou energii, požadující zastavení severokorejského jaderného programu i návrat jaderných inspektorů do země.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: KLDR odstupuje od smlouvy

Inspektoři monitorovali jaderný reaktor v Jongbjonu, který byl spojen s podezřením, že produkuje plutonium pro jaderné zbraně.

Kvůli dnešnímu kroku Pchjongjangu svolala jihokorejská vláda zasedání bezpečnostní rady státu. Ministerstvo zahraničí pak vyzvalo komunistický režim, aby odvolal své rozhodnutí a vyřešil vše dialogem. Znepokojení dala najevo i Čína, která spolu s Ruskem zůstává jediným spojencem Severní Koreje.

Severokorejský problém začíná být neméně horký než irácká krize. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej o nastalé situaci jedná se dvěma nejbližšími zahraničně-politickými spolupracovníky amerického prezidenta Bushe - s ministrem zahraničí Colinem Powellem a poradkyní Condolleezou Riceovou. I když odstoupení od smlouvy o nešíření jaderných zbraní odsoudily všechny světové mocnosti, náměstek amerického ministra zahraničí John Bolton prohlásil, že Washington nepovažuje poslední vývoj za neočekávaný. Podle diplomata nedodržovala Severní Korea smlouvu ani v době, kdy se k ní hlásila.

Odstoupení Severní Koreje od smlouvy o nešíření jaderných zbraní znamená pro Spojené Státy nevítané zvýšení napětí ve chvíli, kdy KLDR nabízejí přímý diplomatický dialog o tom, jak znovu zmrazit její jaderný program. Oznámení Severní Koreje totiž přišlo krátce poté, co se zprostředkovací iniciativy ujal guvernér Nového Mexika Bill Richardson.

Tento bývalý americký velvyslanec při OSN se před několika hodinami sešel se severokorejskými diplomaty, kteří měli požadovat po Američanech písemný závazek, že na jejich zemi Spojené Státy poté, co se vypořádají s Irákem, nezaútočí. Už v roce 1993 Severokorejci od smlouvy odstoupili, ale pak začali s Američany vyjednávat.

Jak připomíná zpravodaj Českého rozhlasu ve Washigtonu Miroslav Konvalina, zkušený americký vyjednavač bývalé Clintonovi administrativy má Severokorejce vyslechnout, ale nemá pověření s nimi o odstoupení od smlouvy o nešíření jaderných zbraní vyjednávat.

Neformální rozhovory v Novém Mexiku se konají se souhlasem ministra zahraničí Colina Powella. Nepotvrdila se první očekávání, že Pchjongjang na schůzkách navrhne zmrazení nukleárního programu výměnou za americké potvrzení platnosti komuniké z roku 2000, ve kterém se oba státy ujistily, že nemají vůči sobě nepřátelské úmysly.

Bývalá ministryně zahraničí Madelaine Algrightová řekla, že je důležité se Severní Koreou jednat. Albrightová v rozhovoru pro radio NPR obhajovala programy energetické a potravinové pomoci Severní Korei z 90tých let, které podle ní zabránily vážné vojenské konfrontaci. Vůdce Kim Čong Illa označila za diktátora, který má moc rozhodovat, ale není užitečné ho považovat za blázna; je produktem kultu osobnosti a propagandy. Komunistický vůdce usiluje o mezinárodní uznání, ale musí zjistit, že takové uznání získá dodržováním dohod, a ne jejich vypovídáním.

Severokorejský vyslanec v Číně oznámil, že by jeho vláda mohla zrušit své dnešní rozhodnutí, kdyby Spojené státy obnovily dodávky nafty Pchjongjangu. KLDR se sřejmě snaží odstoupením od smlouvy o nešíření jaderných zbraní přitlačit ke zdi Washington a jeho spojence, aby obnovili pomoc severokorejské ekonomice, která je ve velmi tíživé situaci.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Miroslav Konvalina, Jitka Malá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme