Pchjongjang pohrozil Washingtonu preventivním jaderným útokem

Severní Korea hrozí preventivním jaderným útokem Spojeným státům. KLDR tak reaguje na návrh dosud zřejmě nejpřísnějších sankcí v Radě bezpečnosti OSN. Zároveň vyhrožuje ukončením příměří na korejském poloostrově, které ukončilo korejskou válku

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejští vojáci při nácviku házení granátů na břehu řeky Yalu v městě Sinuiju

Severokorejští vojáci při nácviku házení granátů na břehu řeky Yalu v městě Sinuiju | Zdroj: Reuters

Prohlášení o ukončení příměří vydal Pchjongjang poté, co se Washington a Peking dohodly na zpřísnění sankcí vůči Severní Koreji. Než ale vejdou tyto sankce za nedávný severokorejský test atomové bomby v platnost, tak je musí ještě schválit Rada Bezpečnosti.

Očekává se, že by je mohla projednávat právě na dnešním zasedání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rostoucím napětí na Korejském poloostrově mluvil komentátor Milan Slezák

Pchjongjang ale také svým prohlášením reaguje na společné vojenské manévry Soulu a Washingtonu. Ty začaly minulý týden a potrvají zhruba do konce měsíce. KLDR je kritizuje a říká o nich, že jsou nácvikem americké invaze na korejský poloostrov.

Příměří, které hrozí Severokorejci vypovědět, podepsala KLDR po Korejské válce v roce 1953. Nejde ale o řádnou mírovou smlouvu, takže zúčastněné strany od té doby de facto zůstávají ve válečném stavu.

Chybí bojová jaderná hlavice

Hrozba jaderným útokem považuje za nový faktor komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák. „Nedovedu si představit, že by Severní Korea tuto hrozbu splnila. Už jenom kvůli technickým omezením, které má.“

KLDR provedla první test jaderné bomby v říjnu 2006. Podle některých odhadů exploze odpovídala síle bomby shozené na Hirošimu v roce 1945. V květnu 2009 Pchojongjang oznámil realizaci podzemního jaderného testu. Ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že výbuch byl silný jako atomová bomba v Nagasaki. Třetí jaderný test KLDR provedla nedávno - 12. února 2013.

„Ona zatím nemá bojovou jadernou hlavici, kterou by mohla nasadit na raketu. Tudíž by musela využít zásoby svého plutonia ve formě letecké pumy, kterou by, pokud by se skutečně rozhodla zaútočit, musela by ji proti americkým pozicím dopravit severokorejská letadla,“ zdůraznil Slezák s tím, že hrozbu považuje spíše za rétoriku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Severokorejské nukleární hrozbě se věnoval i redaktor Jaromír Marek

Teoreticky by však severokorejská dvoustupňová balistická raketa Tepodong-2 s doletem až 6000 kilometrů mohla ohrozit americkou Aljašku. V rámci chystaných vojenských manévrů by mohl Pchjongjang provést i další raketový test.

Pchjongjang je podle Slezáka velmi nešťastný z toho, že Rada bezpečnosti opět zostří sankce a může se k nim připojit Čína. Připomněl také, že klíčový spojenec KLDR Čína, se už přiklonila ve stanovisku k sankcím na stranu Spojených států.

Milan Slezák také poznamenal, že rezoluce Rady bezpečnosti má právní závaznost. „A je velice nepříjemné pro Severní Koreu, že se sankce dále zpřísní. Už jenom proto, že se dotknou vládnoucí třídy, protože přesně taxativně vymezí druhy zboží, které mohou být do Severní Koreje vyváženy. A to potrefí hlavně vládnoucí elitu.“

KLDR provedla historicky třetí pokusný jaderný výbuch | Foto: ČTK

Milan Kopp, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme