Pečivo, ryby a alkohol. Ukrajina schválila seznam zakázaného zboží z Ruska

Vláda v Kyjevě schválila seznam potravin a zboží z Ruska, na které se bude od 10. ledna vztahovat embargo. Obsahuje na 43 druhů ruských potravinářských výrobků včetně pekárenské produkce, masa, ryb, cigaret a alkoholu. Oznámil to ukrajinský kabinet na internetových stránkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyjevská tržnice | Foto: Vít Pohanka

Opatření je součástí kroků, kterými oba státy vzájemně zatěžují své hospodářské a obchodní styky po uzavření asociační dohody mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Hospodářská část smlouvy zahrnující vytvoření zóny volného obchodu vstoupila v platnost s novým rokem.

Seznam embargovaných potravin je reakcí na zrušení rusko-ukrajinské dohody o zóně volného obchodu. Smlouvu vypověděla Moskva v návaznosti na příklon Ukrajiny k EU.

Zákaz dovozu potravin z Ruska má platit do počátku srpna, případně do doby, než Moskva odvolá své rozhodnutí zrušit preferenční režim v obchodu s Ukrajinou.

Země dnes také začala uplatňovat v obchodních vztazích s Ruskem nový celní režim. Kyjev tak reaguje na zrušení rusko-ukrajinské dohody o zóně volného obchodu, která platila od října roku 2011. Pokud se prý sankční přístup Moskvy nezmění, mělo by obnovení cel v platit rok.

Moskva jako důvod zrušení preferenčního režimu v obchodních vztazích s Ukrajinou uvedla to, že by ruský trh mohlo nekontrolovaně zaplavit západoevropské zboží dovážené bezcelně na Ukrajinu.

K razantnímu omezení obchodní výměny mezi Ukrajinou a Ruskem došlo po předloňském převratu v Kyjevě.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme