Pedofilní kněží si nesmějí myslet, že jsou beztrestní, zní z organizace SNAP

S napětím očekávané datum je tady. Sbor kardinálů začne volit nového papeže v úterý. Americká organizace SNAP ale kardinálům zároveň vzkazuje, že katolická církev musí začít důsledně a otevřeně bojovat se sexuálními agresory ve svých řadách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Clohessy z americké organizace SNAP.

David Clohessy z americké organizace SNAP. | Zdroj: Reuters

Organizace SNAP existuje od roku 1988, je nejstarší tohoto druhu ve Spojených státech a po celém světě má na 12 tisíc členů, obětí zločinů v církvi.

David Clohessy pracuje ve SNAP více než dvacet let. Sám se jako teenager na přelomu šedesátých a sedmdesátých let stal obětí kněze. Promluvil o tom až po čase, ale od té doby je jedním z nejhlasitějších kritiků církve. Clohessy vystupuje v pořadech Dobré ráno Ameriko, 60 minut nebo v Show Oprah Winfreyové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co je cílem americké organizace SNAP, zjišťoval zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu ve Vatikánu Martin Dorazín

„Nejsme proti církvi, ale proti popírání a zatajování těchto problémů,“ říká Clohessy.

Církev namítá, že to všechno je zveličené a že těmto lidem jde jen o peníze.

„Nikdo z nás přece neříká, že biskupům jsou zneužité děti jedno. Proto nás uráží, když biskupové říkají, že se oběti snaží z církve vytáhnout peníze,“ ohrazuje se Clohessy a pokračuje:

„Promiňte, ale tuhle práci dělám už 24 let na plný úvazek a mluvil jsem za tu dobu s několika tisíci muži, ženami i teenagery, kteří byli znásilněni a sodomizováni v církvi. Podívejte se na ty pytle pod očima.“

David Clohessy snímá brýle a utírá slzy, ale pak se vrací k tématu. Každá oběť - takřka bez výjimky - mu řekla, že chce hlavně to, aby se tyhle věci nemohly opakovat.

„Takže když vidím církevní představitele, jak zpochybňují motivaci lidí, které kněží sexuálně napadli a jiní kněží je zradili, jsem z toho velmi zklamaný,“ shrnuje Clohessy.

Odmítání viny je výsměchem obětem

Organizace SNAP proto sestavila seznam 12 špinavců, tedy kardinálů, kteří podle jejího názoru nemají morální právo účastnit se konkláve, natož se stát papežem. Mezi nimi se ocitl i kardinál Dominik Duka.

„Znepokojilo nás několik věcí, které řekl. Zastával se církve v Irsku, která nedokázala zabránit případům zneužívání v katolických školách. Prohlásil také, že jen velmi málo těchto obvinění se zakládá na pravdě,“ vysvětluje David Clohessy.

Některá svědectví se ale u soudu opravdu ukázala jako falešná. Podle Clohessyho je však počet falešných obvinění velmi nízký. Podle právníka, který v těchto případech obhajoval církev, řekl deníku New York Times, že z více než pěti set kauz, kterými se zabýval, bylo méně než deset případů falešného obvinění.

Dominik Duka | Foto: Filip Jandourek

Biskupové, kteří se zločiny v církvi snaží ututlat, tím vytvářejí podle Davida Clohessyho dva zásadní problémy.

Prvním je, že tím působí dodatečnou bolest obětem zneužívání a zrazeným katolíkům. A druhým problémem je to, že bagatelizací nebo dezinterpretací těchto případů vyvolávají u obětí pocit právní bezmocnosti a u pachatelů beztrestnosti. V konečném důsledku to vede k tomu, že ve školách budou zneužity další děti.

Protesty organizace SNAP však podle Davida Clohessyho nebudou mít zásadnější vliv na průběh úterní konkláve.

„Jediné, co můžeme dělat, je pomoci lidem, kteří se jako děti stali oběťmi sexuálního násilí ze strany duchovních a kteří dodnes bojují s depresemi, sebevražednými myšlenkami a závislostmi,“ shrnuje své poslání David Clohessy.

Martin Dorazín, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme