Pedofilní vrah Dutroux požádal soud v Bruselu o propuštění do domácího vězení

Belgický soud rozhodne, jestli podmínečně propustí pedofilního vraha Marca Dutrouxe, který v 90. letech unesl a zneužil postupně šest děvčat od osmi do devatenácti let. Dvě sám pohřbil zaživa a dvě nechala zemřít hlady Dutrouxova žena, zatímco byl ve vazbě. Pouze poslední dvě dívky se podařilo zachránit. Dá se předpokládat, že ho soud ven z přísně střežené věznice nepustí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Belgický právní řád umožňuje předčasné propuštění po odpykání třetiny trestu. Soud už loni pustil podmínečně na svobodu Dutrouxovu manželku a spolupachatelku. Z vězení odešla Michelle Martinová za hlasitých protestů veřejnosti rovnou do kláštera. U Dutrouxe ovšem hrozí, že by po propuštění pokračoval v trestné činnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Bouda shrnuje kauzu pedofilního vraha Marca Dutrouxe

Pokud by byl Dutroux propuštěn do domácího vězení, musel by nosit speciální elektronický náramek, aby úřady monitorovaly jeho pohyb.

Verdikt tribunálu se dá očekávat v příštích dnech. Všechna belgická média se shodují, že jeden z nejtěžších zločinců posledních let nemá na propuštění žádnou šanci. Podle psychiatrů se Dutroux ve vězení nepolepšil a pro společnost by i nadále představoval nebezpečí.

„Vůbec se nezměnil. On už od dětství žije ve svém světě a ve vězení se to spíš jen prohloubilo,“ potvrdil pro belgickou televizi Dutrouxův ošetřující psycholog. Podle právníka obětí je vrah dokonce dodnes přesvědčen, že dívky měly štěstí, když se mu dostaly do rukou.

Dutroux, který je za mřížemi už od roku 1996, by na svobodě ostatně ani nebyl v bezpečí. Belgičané ho nenávidí a po jeho zatčení se například celá třetina osob se stejným příjmením raději nechala přejmenovat.

Policisté ignorovali udání sepsané vrahovou matkou

Případ pedofilního vraha ve své době Belgii naprosto šokoval neuvěřitelnou brutalitou. S unesenými dívkami navíc Dutroux natáčel pornografická videa a zabil i svého duševně nemocného společníka. Pro Belgičany je proto naprosto nepředstavitelné, že by se zločinec dostal na svobodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Ondřej Houska zjišťoval, co si o možném propuštění pedofilního vraha myslí Belgičané

V případu už navíc úřady udělaly mnoho chyb. Dutroux s manželkou byli v 80. letech odsouzeni za zneužití pěti dívek, za dobré chování se ale dostali na svobodu. Pak se Dutrouxovi podařilo přesvědčit stát o své invaliditě, a dostával tak nejen důchod, ale i léky, které používal na své další oběti.

Policii ho udala vlastní matka. Dopis, ve kterém se psalo, že schovává dívky ve sklepě, ale úředníci ignorovali. Dutroux byl později zatčen za podezřelé obchody s auty. Přestože policie prohledala dům, ve kterém věznil dvě dívky, nevšimla si, že je sklep přestavěn.

Ondřej Houska, Ondřej Bouda, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme