První koalice za víc než 40 let. Španělský Kongres vyslovil důvěru Sánchezovi pro sestavení vlády

Španělští poslanci v úterý velmi těsnou většinou vyslovili důvěru šéfovi socialistů Pedru Sánchezovi pro sestavení vlády, která bude první koaliční vládou ve více než čtyřicetileté demokratické historii Španělska. Informoval o tom deník El País. Skončí tím také zhruba osmiměsíční funkční období úřadující vlády, kterou vedl rovněž Sánchez.

Madrid (Aktualizováno: 15:07 7. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělští poslanci v úterý velmi těsnou většinou vyslovili důvěru šéfovi socialistů Pedru Sánchezovi (na snímku) pro sestavení vlády | Zdroj: Reuters

Sedmačtyřicetiletému Sánchezovi v úterý stačila k získání důvěry prostá většina, v prvním kole v neděli, kdy potřeboval absolutní většinu, důvěru nezískal.

Španělská vláda podle očekávání nezískala důvěru. Pro Sáncheze zvedlo ruku jen 166 poslanců

Číst článek

Sáncheze podpořilo v úterý 167 ze 350 členů Kongresu poslanců, 165 bylo proti a 18 se zdrželo hlasování. Pro bylo všech 120 socialistických poslanců, 35 zástupců levicového bloku v čele s formací Unidas Podemos, která bude v koaliční vládě, a poslanci menších regionálních stran, včetně Baskické národní strany (PNV).

Proti hlasovali mimo jiné lidovci (88 poslanců), krajně pravicová strana Vox (52), Ciudadanos (deset) a katalánští separatisté ze dvou stran. Poslanci separatistické strany Republikánská levice Katalánska (ERC, 13 poslanců) a baskické strany EH Bildu (pět) se hlasování zdrželi.

Sánchez by měl zřejmě složit přísahu u krále už ve středu a na pátek plánuje první zasedání nové vlády, v níž bude jedním z místopředsedů lídr Unidas Podemos Pablo Iglesias.

Prvním úkolem vlády bude co nejdříve vyjednat v parlamentu podporu pro rozpočet na letošní rok. Do 15 dnů od svého ustavení by měla také vláda zahájit dialog s katalánským vedením, jak se na tom dohodli socialisté se stranou ERC, jejíž poslanci Sáncheze za to v úterý podpořili.

‚Patologická obsese mocí‘

Právě podpora katalánských separatistů a baskických nacionalistů vyvolala ostrou kritiku pravicové Lidové strany (PP) a strany Vox, které z prvního kola v neděli udělaly podle médií nejvášnivější debatu poslanců před hlasováním o důvěře vládě za mnoho let. Někteří poslanci čelili za podporu Sánchezově koalici i výhrůžkám a označením „zrádce Španělska“.

Katalánský premiér Torra přišel o poslanecký mandát, chce se však stále ucházet o důvěru

Číst článek

Před úterním hlasování šéf PP Pablo Casado obvinil Sáncheze z „patologické obsese mocí“ a uvedl, že lídr socialistů „vložil budoucnost země do rukou teroristů a pučistů“.

Měl tak na mysli baskickou EH Bildu, jejíž šéf Arnaldo Otegi byl v minulosti vězněn za pokus obnovit stranu považovanou za politické křídlo teroristické organizace baskických separatistů ETA, a katalánskou ERC, jejíž lídr Oriol Junqueras byl loni odsouzen ke 13 letům vězení za vzpouru kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017.

Vzhledem k velmi těsnému výsledku někteří analytici odhadují, že trvání nové vlády nevydrží celé volební období. Regionální strany, zejména pak katalánští separatisté, podpořili Sáncheze na základě velmi obecné dohody.

Mnozí teď proto s napětím očekávají, jakých konkrétních obrysů tato dohoda nabude, a zda budou poslanci ERC v podpoře Sánchezovi pokračovat i při hlasování o zákonech v parlamentu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme