Peking a Washington se přou o stav lidských práv v Číně

V Pekingu začalo dvoudenní jednání Číny a Spojených států o lidských právech. V pořadí teprve čtvrté rozhovory od roku 2002 se konají v době rostoucí kritiky ze strany Washingtonu. Čínské úřady totiž v uplynulých týdnech zahájily tvrdý postup vůči všem opozičním hlasům. Za mřížemi skončily desítky právníků, aktivistů i disidentů, jeden z nich byl za výzvy k demokratizaci dokonce odsouzen k 10 letům odnětí svobody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínští policisté hlídkují v ulicích Pekingu | Zdroj: ČTK

Představitelé Spojených států a Číny jednají za zavřenými dveřmi. Američané však už dopředu oznámili, že chtějí jednat o dodržování zákonů, svobodě víry i vyjadřování, právech menšin i dalších souvisejících tématech.

Peking na druhé straně varoval před nátlakem ze zahraničí s tím, že některé země zneužívají otázku lidských práv k vměšování do vnitřních záležitostí Číny.

Obavy ale v této souvislosti vyjádřila při své současné návštěvě Číny i australská premiérka Julia Gillardová. Její čínský protějšek Wen Ťia-pao na tuto kritiku reagoval slovy, že se jeho země určitě nevrací do minulosti a že naopak učinila v otázce dodržování lidských práv obrovský pokrok.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme